"Připomínám, že hlasování referenda o evropské ústavě bylo tajné," reagoval na dotaz z publika, jak se vyjádřil. "Nehlasoval jsem, protože jsem nevěděl, co si o tom mám myslet. "Pětadevadesát procent politických veličin Francouze soustavně vyzývalo, aby řekli ano, ale oni to cítili naopak. Měl jsem radost, že řekli ne, protože jsem si myslel, že k tomu nenajdou dostatek odvahy." Houellebecq je přesvědčen, že politici dnes nerespektují názory lidí. Tady podle něj dostali pádnou odpověď.

Srovnávat dnešek s dobou Casanovy, jemuž je letošní ročník festivalu věnován, odmítl. Je to podle něj jiné. Tehdy hrála úlohu při svádění konverzace, dnes se vztahy staly jednodušší a fyzičtější. Na otázku, jestli si myslí, že i sexuální chování lidí ovládá reklama, odpověděl, že nikomu nemůže být nic vnuceno: "Máte možnost volby."

Festival spisovatelů Praha pokračuje v úterý autogramiádami. V knihkupectví Big Ben Bookshop v Malé Štupartské jsou od 12 hodin německý prozaik a filmový scenárista Peter Schneider a španělský romanopisec Juan Marsé. Ve 13 hodin je vystřídají ruský prozaik Viktor Jerofejev a jeho srbský kolega David Albahari.