Celkově se úderem 19 hodiny otevřou čtyři desítky budov 19 pražských kulturních institucí. Nechybějí mezi nimi Národní muzeum, Národní galerie, Rudolfinum, Židovské muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum, Galerie Vltavín nebo Muzeum Policie ČR.

Své prostory nabídne zvídavým návštěvníkům také Správa Pražského hradu. Většina z nich zpřístupní své expozice zdarma; do budov provozovaných magistrátem bude přístup po zaplacení vstupného nepřesahujícího deset korun.

Speciální autobusové linky budou mít svou centrální stanici na stanici metra Staroměstská. Na pěti trasách budou jezdit zdarma. Zájemci o kulturu se jimi mimo jiné dostanou až na Zbraslav.

Kulturní nadšenci by si neměli nechat ujít ani slavnostní rozsvícení Národního muzea, k němuž dojde ve 22:30. Bližší informace jsou dostupné na internetové adrese muzejninoc.cz.

Česká metropole se do Festivalu muzejních nocí zapojí letos podruhé. Loni v noci do galerií a muzeí přišlo 50 tisíc lidí. Organizátoři ale očekávají, že letos padne návštěvností rekord. Do projektu v ČR vstoupilo od 20. května do 4. června více než 130 muzeí v 73 městech.