Kolikrát si pro ně přišli i policajti, nepracovali, flákali se, taky mně určitě párkrát vočesali blůmy, ale vo to by nebylo. Ta jejich máma chodila pořád utrápená a jen se za ně vomlouvala. Já, mít je doma, řezala bych je furt jako žito. A to si představte, že poslední dobou jsou ti dacani jako míliusové, voni se vám dali vobá na zahradničení. Pořád něco kutili na zahradě, najednou tam postavili skleník a teď tam maj ňáký kytky. I v noci na ně svítí lampama. Já se kolikrát probudím, jak už nemůžu spát, a koukám, voni jsou v tom skleníku i ve tři ráno. Tak je to chytlo. Tudle jsem potkala toho menšího a povidám: Jářku, Pepiku, co vy to tam pěstujete? a on na mě, že to jsou takový cizí rostliny, ňáký byliny, že prej bych tomu nerozuměla. Šak já ani nechcu všemu rozumět. Akorát jsem si říkala, že kdybych o něco líp viděla, tak bych napsala do televize tomu doktorovi Podlahovi, do toho Receptáře, že by jako s něma mohl udělat nějakou reportáž, že by jako mohli bejt vzorama pro mládež!

Krátká pauza... Tak. To byl fabulovaný úvod k informaci o projektu The Pope Smokes Dope (česky pod názvem Papež kouřil trávu), který dokumentuje, jak bigbeat a rock a psychedelie ovlivnily nejen grafický design, ale i kulturu vcelku. Akce začíná dnes v Praze vernisáží výstavy v Domě U Zlatého prstenu a potrvá až do 18. září (sestává ze tří částí - zmíněná výstava, festival rockových filmů a rockový festival v Lucerně). Co se týče toho názvu - jde o výpůjčku od newyorského undergroundového provokatéra a bojovníka za legalizaci marihuany Davida Peela (nezaměňovat s britským Johnem Peelem), který se skupinou The Lower East End natočil několik desek; takto se jmenovala jejich třetí řadovka (1972) a produkovali ji John Lennon a Yoko Ono (Lennona na oplátku Peel navrhoval na úřad amerického prezidenta). První a jediné na světě ji na CD vydalo české vydavatelství Globus (doplnilo ji navíc o dalších 5 skladeb). Je zde také, po písni Černý muž pod bičem otrokáře žil, možná druhá nejhranější a hlavně nejzpívanější americká skladba u nás -Everybody's Smoking Marijuana.

http://www.guerilla.cz/masurky

Když dneska píšu o konopí a o Peelovi, tak je nutno připomenout i důležitou roli časopisu Mašurkovské podzemné (v jehož podtitulu mj. stojí - Časopis pro děti nad třicet), ve kterém se mohl český čtenář (i nekuřák a měšťák mého typu) dozvědět to, co by mělo patřit k obecnému vzdělání, ale na co jaksi v ostatních médiích nezbývalo místa. Mašurky, i když už asi další nevyjdou, hostují stále na stránkách Guerilly Records, kde mj. najdete obsahy všech existujících 27 (0+26) čísel a některé obálky, od č. 18 občas i plné texty. O Peelovi je nejvíce v č. 25 (Peelovskej komplet), jeho fotky si můžete prohlédnout v č. 24. Jestli bude nějaká peelovská moudrost stále platná, pak nejspíše ta, že Každej si chce dělat to svý. No to se ví.