Generální ředitel IFPI Jay Berman přitom uvedl, že na poklesu se podílejí různé druhy pirátství, ať už vypalování, nebo stahování nahrávek z internetu, ale také nástup nových druhů zábavy. Konkurenci představují zejména DVD s filmy a herní konzole. Přestože nahrávky předních kapel se prodávaly v nižších počtech, jsou tu jména, která se prodávají velmi dobře - jmenoval Eminema, Shakiru, Noru Jones, Avril Lavigne, Nickelback a Red Hot Chili Peppers.

Staré technologie ustupují novým

Zatímco prodej alb na CD klesl o šest procent, velmi výrazný byl ústup kazet a singlů, jejichž prodej poklesl o 36 respektive o 16 procent. O 48 procent poklesl prodej hudebních videí na VHS, celkově však zájem o audiovizuální záznamy vzrostl o devět procent, na čemž se podílejí DVD, jichž se prodalo více o 58 procent. Podle Bermana jsou velkým příslibem do budoucna také SACD a DVD Audio.

K poklesu došlo ve většině regionů.

Ve Spojených státech činí pokles 10 procent podobně jako v Asii s výjimkou Singapuru. K silnému propadu došlo i v zemích latinské Ameriky, největší byl v krizí zmítané Argentině, kde činil 25 procent, velký byl ale také na největším trhu v regionu v Mexiku, kde činil 19 procent. Lepší je situace v Evropě. V Británii sice po pěti letech růstu přišel pokles, ale ve Francii prodeje vzrostly o 4 procenta a v Norsku, v Portugalsku a v Itálii alespoň nedošlo ke změně. Avšak v Německu byl pokles devítiprocentní, což je podle IFPI dáno hojným vypalováním. Ve Španělsku dokonce z každých pěti prodaných CD jsou dvě vypálená.

Trvalý pokles v Česku

Národní sekce IFPI už dříve uvedla, že tuzemský trh s hudebními nahrávkami se minulý rok opět propadl, a to více než o čtvrtinu. Loni se podle české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) prodaly 4,7 miliónu nosičů za 743 miliónů korun, objem nosičů poklesl oproti roku 2001 o 26,4 procent a tržby o 20 procent.