"Když paní režisérka odevzdala na začátku roku 2004 první verzi scénáře, tvrdila, že film v žádném případě režírovat nechce, protože se do natáčení vždy natolik ponoří, že nedokáže měsíce žít ničím jiným, a to ji úplně vyčerpá," řekl Právu producent filmu Miloslav Šmídmajer a dodal: "Měsíce jsme pak vedli diskuse, kdo by mohl film natáčet, a tyto diskuse jsem vždy prokládal větou: "Málo platné, nejlepší bude, když se režie ujmete sama."

V červnu loňského roku Poledňáková konečně změnila názor a od té doby na přípravách filmu intenzivně pracuje.

Prakticky od začátku letošního roku prošly výběrem stovky dětí, z nichž se sestavovala dvacetičlenná třída druháků. Malou Amálku, nejmladšího člena rodiny, si zahraje Žofie Tesařová, její rodiče Annu a Luboše, které hráli Jana Preissová a František Němec, ztvární Ingrid Timková a Miroslav Etzler, syna Vaška, dnes už vysokoškoláka, si zahraje Jiří Mádl a dědu Pepíka Václav Postránecký. Natáčet se začne v mezinárodním rychlíku z Prahy do Tater, kam jede Amálčina třída na školu v přírodě. Pokračovat se bude v Tatrách, kde děti užijí spoustu legrace, ale nebudou chybět ani dramatické okamžiky.

Natáčecí plán počítá se 45 dny - poslední klapka by měla padnout v polovině července, premiéra filmu bude 12. ledna 2006.