V jedinečných rytmech zněly a bubnovaly košťata, jejich kartáče i tyče a tímto osvěžujícím entrée začala úchvatná taneční a rytmická show, v níž se objevují všechny možné i nemožné předměty každodenního života.

Dědictví afrických primitivních kmenů, dunící země původních obyvatel Austrálie, černošský a americký step, dupání a tleskání španělského flamenca nebo cifrování slováckých i slovenských tanečníků jsou možná inspirací těchto šesti kluků a dvou černošských dívek.

Groteskní je scéna s kuchyňskými dřezy, kdy při mytí nerezových hrnků a sběraček rozezní hráči kovové desky. Nápady se zvony na čištění odpadů i s instalatérskými trubkami znějícími jako tibetské zvony teprve rozehřívají publikum. Soustředěně meditativní je hra na krabičky od sirek nebo rozsvěcující se zapalovače. Dramaturgicky je odpočinkem hra na noviny a novinový papír a bouchání papírovými pytlíky. Hlavní rachot začíná hrou na sudy, odpadkové koše, kýbly a barely, na dopravní značky a poklice, jež slouží jako velké činely, po nichž je ovšem možné i klouzat a sjíždět celým tělem po podlaze. Největším hitem je tanec na obrovských barelech používaných jako chůdy. Do rytmu neforemných nohou vydává šílené zvuky tlukot holí a bičů.

Výjimečně schopní hráči a tanečníci umějí tak trochu všechno: tancovat v rytmických variacích, stepovat a šoupat nohama po vzoru starých černochů v písku. Zároveň jamovat, rozkládat a skládat rytmy a v jazzových izolacích rozhýbat celé tělo. Náboj je neuvěřitelný, stejně jako přirozenost pohybu. Herectví a nenucená virtuozita přitahuje publikum všech generací. Britská originální sestava silných individualit, nadšenců a umělců zároveň, vznikla v roce 1991 a od té doby s úspěchem projíždí světem.

STOMP

Praha, Kongresové centrum 17.-22. 5. 2005