Vydavatelský dům Random house uvedl, že v pondělí agenti íránské tajné služby vpadli na Salón knihy a zjišťovali, kolik Coelhových knih je na skladě. Zabavili tisícovku výtisků s tím, že kniha je napříště v Íránu zakázána a vydavatel bude v dohledné době povolán k odpovědnosti.

Název románu, který vyšel v 83 zemí světa včetně ČR, pochází z arabštiny. Záhir v tomto jazyce znamená cosi viditelné, přítomné, neunikající pozornosti. Něco nebo někoho, co nebo kdo hned po prvním kontaktu postupně natolik ovládne naši mysl, že se nedokážeme soustředit na nic jiného.

Děj se odehrává v části Kazachstánu. Hlavní hrdina - spisovatel - vydává na cestu, aby našel svou ztracenou ženu, válečnou zpravodajku. Lze těžko odhadnout, zda na něm íránským úřadům vadí mimomanželské vztahy či myšlenka, že "neočekávané věci se stávají a my na ně nejsme vždy připraveni".

V Íránu byla v osmdesátých letech vydána fatva na Salmana Rushdieho za román Satanské verše, neboť znevažoval islám. Rushdie se musel několik let skrývat, aby nebyl zabit.