Varttinä už patnáct let patří k nejvýznamnějším představitelům world music. Soubor, jenž začínal s interpretací lidových melodií jako jeden z prvních, spojil severský folklór s postupy jazzu a rocku. Přerod zažil i zakládající člen, saxofonista a skladatel Janne Lappalainen.

Co pro vás znamená finský folklór?

Představuje naše hudební kořeny, základ, na kterém jsem se snažili vytvořit něco nového. Nechtěli jsme ale jen opakovat tradici, hrát písně, která už byly dávno hotové.

Jak je obtížné spojovat tradici s moderními prvky?

Teď už je to docela snadné, protože jsme získali zkušenosti, ale zpočátku to bylo velmi obtížné, neboť jsme se snažili přinést něco nového a neměli jsme koho následovat. Bylo to těžší o to, že jsme se nesnažili jít obvyklou cestou, že bychom hráli jazz nebo rock a použili v něm lidové melodie. Tomu jsme se snažili vyhnout, šlo nám o to najít si vlastní, osobitější přístup, a proto jsme použili i prvků etnické hudby z dalších zemí. Samozřejmě nemůžeme říkat, že jsme jediní na světě. Ale objevit způsob, jak nově hrát tradiční hudbu, aby zněla současně a pořád si zachovávala v sobě pocit starobylosti, to byla opravdu tvrdá práce.

Jak vznikají texty?

Píší je naše zpěvačky, takže o tom nemohu tolik říci. Máme velkou sbírku starých básní a textů. Když narazí na verš, který nám sedne do hudby, tak se stane základem jejich textu. Pokud navíc najdou zajímavý příběh, udělá to píseň osobnější a lépe se jim zpívá.