Pavel Bodiš z Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI)  řekl, že v prvním čtvrtletí 2005 klesl zejména prodej české populární hudby, který se meziročně snížil o 22,5 procenta na 319 254 nosičů. Ovšem právě nahrávky tuzemských interpretů jsou stále pro výsledky vydavatelů klíčové, neboť posluchači je upřednostňují před zahraničními.

Poptávka po zahraniční populární hudbě zůstala letos na zhruba stejné úrovni jako loni. V ČR se v prvním čtvrtletí prodalo 143 526 nahrávek zahraničních interpretů.

Roste naopak prodej hudebního videa v prvním čtvrtletí letošního roku v ČR meziročně vzrostl o 11,8 procenta na 50 381 nosičů. To souvisí i větší dostupností přehrávačů DVD a možnosti si DVD přehrávat v počítači.

Výrazný pokles prodeje hudebních nahrávek odborníci přisoudili hlavně hudebnímu pirátství. Vedle nelegálních kopií CD hraje stále větší roli pirátství na internetu.

První čtvrtletí ovšem nebývá pro celkové tržby rozhodují, protože v prvních dvou měsících se desky prodávají méně než ve zbytku roku. Vrchol pak představují týdny před Vánocemi.