Nastává tzv. pojankovičovská éra, kterou slovenský tanečník a showman nastolil jedinou otázkou v minulém kole. Když jej porota jako obvykle za jeho výkon kritizovala, zeptal se smutně: "Kdo vám tady bude dělat show, když ne já?" Měl recht. Chybí bavič.

Budeme-li hodnotit soutěžící podle tanečních schopností, se zlou se potážeme. Jimi dosud provedené veselé skoky byly dokonale tristní.

Jestliže Jankovič Právu řekl, že by jej v roli showmana mohli nahradit Gabriela Al Dhábba nebo Ali Amiri, byla to informační msta za nízké preference, které od listu dostával.

Al Dhábba minulý týden zpívala skladbu Láska je láska od Lucie Bíle a vibrovala jako zdivočelá šamanka při marném tanci na zažehnání rozbujelého střevního kataru. Ali Amiri je všechno, jen ne tanečník. Za to, že se dosud při krokových variacích nepřekotil na záda, může děkovat váze mikrofonu drženém v protisměru. Kdepak tanečník, on měl jen z pekla štěstí.

Nepochodíme ani u ostatních. Klára Zaňková se pro jistotu do tance nepouští, a když už, pak velmi opatrně, jako když dáma kope penaltu bodlem. Vlastimil Horváth přešlapuje z jedné nohy na druhou jako medvěd opatrně jásající nad mrtvolou lovce, Petr Bende a Michal Hudček jsou na taneční kreace povznesení a nic s nimi nehne, no a Michael Foret se sice pokouší přes pódium přetlapkat a usmívat se při tom jako měsíček, v zájmu výuky estetična to rozhodně však není.

Na koukání to teď bude buď zatracená nuda, anebo se holt bude muset roztančit moderátorský dvojzápřah Něrgešová - Holík, po kterém zatím nikdo nic takového nechtěl a chtít nemohl. Chvíle, kdy zpěváci zpívají a oni na pódiu znuděně posedávají stranou na barových stolicích, klimbají a učí se text dalšího vstupu, k tomu ale přímo vybízejí.

Nejméně pět finalistů letos vydá desku

Alba nejméně pěti finalistů SuperStar vyjdou do konce letošního roku. Právu to sdělil Petr Čáp, manažer vydavatelské společnosti Sony BMG, která má výhradní práva na realizaci alb. O vydání dalších kolekcí se ale mohou postarat i další gramofirmy, které si vyberou z toho "co zbude".

"Předpokládáme, že kromě finalisty bychom chtěli českým posluchačům nabídnout ještě další čtyři desky. Bude to samozřejmě záležet na tom, kdo budou tři další zpěváci v pořadí a jestli pro ně bude k dispozici repertoár. Pokud ne, může se stát, že vydání odložíme a budeme na něm pracovat do příštího roku."

Podle Čápa by si prostor na české hudební scéně mělo najít všech sedm finalistů, kteří budou v neděli usilovat o postup do dalšího kola.

"V současné době mezi nimi není jediný, o kom bych mohl říct, že mu chceme vydat desku za každou cenu," vysvětluje Čáp. "Soutěž je tak dobře nastavená, že se hlas lidu skutečně stává hlasem božím."

Sony BMG dosud prodala osmnáct tisíc kusů singlu s písničkou Hvězda snů, kterou společně nazpíval celý tucet finalistů. Autorem hudby je Karel Mařík, text napsal Jakub Mohamed Ali.

Příští týden vznikne nová společná píseň

Šest zpěváků, kteří po nedělním kole SuperStar v soutěži vydrží, nahraje příští týden novou společnou skladbu.

Z nabídky několika písniček byl vybrán Sen nadosah. Autorem hudby je František Táborský, kytarista skupiny Chinaski, text je opět od Jakuba Mohameda Aliho.

"Napsal jsem ji už před dvěma lety," svěřil se Táborský Právu. "Chtěl jsem, aby šla na minulou desku Chinaski. V kapele jsme ale všichni strašně plodní, na alba děláme tak čtyřicet písniček, z nichž vybereme nějakých patnáct. Tahle se tam nedostala, ale náladou se hodila pro finalisty SuperStar."

Původní verzi písničky skupina Chinaski nikdy nehrála. Neexistoval ani celý text, byl známý pouze jeho náznak, který nemá s Aliho novou verzí nic společného.

"Je to svižnější, taková veselá, tanečnější písnička. Text mi přijde docela vtipný, jsem s ním spokojený," libuje si Táborský.

V prvních dnech příštího týdne se budou na již nahrané hudební základy točit zpěvy ve studiu Ondřeje Soukupa v Praze na Vinohradech.

"Pro soutěžící v SuperStar mám samozřejmě schované i další písničky," uzavírá Táborský, který nedávno dokončil produkci nové desky královéhradecké skupiny Lavina a s domovskými Chinaski také chystá album.