Království nebeské

Režisér Ridley Scott mistrně spojil filmovou epiku s hlubokým prožitkem v slavných filmech Duelanti, Vetřelec, Thelma a Louise, Gladiátor, Blade Runner a Černý jestřáb sestřelen. Ve filmu Království nebeské vypráví o křížové výpravě očima mladého rytíře Baliana, který odchází na kraj známého světa bojovat za svůj ideál. Oživuje mystiku rytířského rebelanta a zobrazuje dávný boj mezi muslimy a křesťany o Svatou zemi, který se sice odehrál před tisíci lety, ale svými důsledky sahá až do přítomnosti.

Scénárista William Monahan, který se Scottem spolupracuje, zdramatizoval fascinující epizodu krátce před třetí křižáckou výpravou. Jeruzalém a velká část Svaté země byly ovládány evropskými rytíři, jež ke znamení kříže a cestě do daleké cizí země přivedly horlivost ve víře i příslib panství a bohatství v exotické říši. Příběh se soustředí na rytíře Baliana z Ibelinu, který se stane hrdinou, když se pevně postaví proti věrolomnosti v křesťanském spojenectví a vede obyvatele Jeruzaléma v chrabrém boji proti Saladinově saracénské armádě.

Kingdom of Heaven, USA 2005, 145 min., české titulky, režie: Ridley Scott, hrají: Orlando Bloom, Eva Greenová, Jeremy Irons, Liam Nelson...

Oldboy

Únos Dae-sua se odehraje rovnou před jeho domem, kde dosud poklidně žil se svou rodinou. Kdesi v podivném domácím vězení se dozví z televize, že jeho žena byla mezitím brutálně zavražděna a on že je z vraždy podezírán. V tmavé místnosti stráví patnáct let, než se jednoho dne stejně nečekaně probudí na svobodě. Od té chvíle se upne na pomstu neznámému vězniteli. S pomocí mladé Mido jej najde, jenže dotyčný muž ho postupně usvědčí z dávné viny.

Spletité drama, v němž se nakonec odhalí fatální vazby mezi Dae-suem a Mido, je plné napětí a tajemnosti, ale podle slov režiséra je především úvahou o pomstě a o touze, kterou každý zažije, ale málokdo uskuteční, protože společnost ji zatracuje jakožto negativní a zkázonosnou. 

Oldboy, Jižní Korea 2003, 120 min., české titulky, režie: Chan-wook Park, hrají: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Su-hyeon Kim...

Hotel Rwanda

Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Bhuty a Tucii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen bezmocně přihlíží prostřednictvím médií jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce II.světové války. Paul Rusesabagin je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů.

Film získal 3 nominace na Oskara. [recenze]

Hotel Rwanda, Kanada/VB/Itálie/JAR 2004, 121 min., české titulky, režie: Terry Georgie, hraji: Don Cheadle, Nick Nolte, Jean Reno, Joaquin Phoenix...

Korsický případ

Hlavní postavou svižné komedie je pařížský soukromý detektiv Jack Palmer. Má o sobě velmi uspokojivé mínění a úkol, který dostane,totiž najít jakéhosi Ange Leoniho  a doručit mu zprávu o dědictví, pokládá za čirou rutinu. Jenomže to ještě netuší, že Leoni za prvé žije na Korsice a za druhé je vedoucím tak trochu teroristického hnutí za nezávislost.

O tom, že přecenil své síly, se Palmer přesvědčí bezprostředně po příjezdu na ostrov. Korsika je totiž místo mimořádně specifické, kde, zdá se, platí úplně jiné zákony než všude jinde. Palmerova snaha najít  dědice se mění v sérii nehod, únosů, katastrof a komických střetů s policií i separatisty.

L'Enquete corse, Francie 2004, 94 min., české titulky, režie: Alain Berbérian, hrají: Christian Clavier, Jean Reno, Caterina Murinová, Didier Flamand, Pierre Salasca, Pido, Alain Maratrat...

Voníš jako tenkrát

Ruth a Magda byly od dětství nerozlučné kamarádky. Obě se dostaly na vysokou školu a obě se zamilovaly do stejného kluka. V boji o lásku zvítězila Ruth a postavila tak Magdu před nelehké rozhodnutí: vzdát se Adama a udržet si přátelství Ruth, nebo dát přednost svému srdci? Když Adam získá vysněnou stáž v zahraničí a odjíždí do Rakouska, zatají mu Ruth své čerstvé těhotenství a odmítne odjet s ním. Za čas ale Ruth přemluví Magdu, aby se rozjela za Adamem a pokusila se ho přimět k návratu. Magda však situace zneužije, získá Adama pro sebe a v cizině se za něj provdá. Po letech se Magda vrací domů, staré křivdy ožívají a dávná historie se uzavírá.

Voníš jako tenkrát, ČR 2005, 86 min., režie: Jitka Němcová, hají: Michaela Kuklová, Jitka Schneiderová, Jan Budař, Jana Hlaváčová, Kamila Magálová, Oldřich Vízner...