"Byl jsem probíhajícím turné tak inspirovaný, že jsem slezl z pódia a hned začal psát. Když šňůra skončila, odložil jsem fragmenty písniček do šuplíku a netušil, že uběhne tolik času, než se k nim zase vrátím a dodělám je," říká Springsteen.

Na konečné verzi skladeb a především albového celku se výrazně podílel producent Brendan O´Brien, který už se Springsteenem spolupracoval na minulém počinu The Rising (2002).

Springsteen poklidný a angažovaný

Oproti němu se zpěvák zklidnil. Pakliže jeho prostřednictvím, inspirován teroristickými útoky ze září 2001, obhajoval hodnoty Ameriky, tentokrát je opět především prostě lidský, ve druhém plánu pak proklatě politický. V textech odkrývá poutavá témata a dává posluchači možnost postavit se k jejich řešení. Titulní skladbu Devils & Dust ovlivnil začátek operace Spojených států a spřátelených satelitů proti Saddámu Husajnovi. Pro velkého humanistu nesporně téma, které nebylo možné obejít.

O Springsteenově společenské angažovanosti svědčí i to, že stál loni při prezidentských volbách na straně demokratického kandidáta Kerryho a všemožně jej podporoval.

Komorní album s rockovými prvky

Přestože nové album zamýšlel jako komorní a akustické, kombinuje na něm písničkářský styl s rockovým. Své místo mají housle, steel kytara, trubky, perkuse i výtečné vokály, nenásilná to cesta k bohatosti původně jemně spřádaného zvuku.

Jako zkušený skladatel si nenechal Springsteen přirozeně ujít to nejkrásnější, co jeho písničky nabízejí. Gradaci. Ve většině kompozic je tak obrovská a silná (All The Way Home, Long Time Comin´), že zvedá posluchače na nohy a nechává jeho hudební srdce tlouci nekontrolovaně a radostně.

Bruce Springsteen vyrazil 25. dubna na koncertní akustické turné, jehož náplní je prezentovat aktuální materiál naživo. Začal v Detroitu a skončí 25. června ve Stockholmu. V plánu jsou koncerty v Americe a Evropě. Spojené státy pak obrazí letos na podzim.

Bruce Springsteen: Devils & Dust
Sony BMG, 50:51