Beach Boys, jedna z nejvýznamnějších rockových skupin 60. let, se připomíná výběrovým 3CD nazvaným The Platinum Collection (EMI). Formace vznikla v roce 1961 a tři nosiče jsou akorát tak na to, aby pojaly šedesát hitů, z nichž ty starší přinesly do světové terminologie pojem "surfmusic" a ty mladší podobu středního proudu, který je dodnes svou svěžestí inspirující.

S kolekcí Greatest Hits (Warner Music) přichází americká countryfolkrocková superskupina Crosby, Stills & Nash. Poklidné album nabízí takové hity, jakými jsou Teach Your Children, Carry On či Southern Cross. Převážná část skladeb je z roku 1969.

Hranice hudebního termínu crossover posunuje album Cosmopolitan Life (Warner Music) dvojice Al DiMeola - Leonid Agutin. Vynikající kytarista DiMeola tvrdí: "Agutin není typicky ruský muzikant, jeho cítění je kosmopolitní." Proto jsou na vynikající desce afrokubánské rytmy, tango, pop i jazz a je z ní cítit nebetyčná tvůrčí volnost podtržená nesporným profesním mistrovstvím.

Nejenom psychedelie a art rock, jak se dělo na starších albech, ale také fascinace doom metalem ovlivnily zvuk nového alba americké alternativní skupiny Porcupine Tree Deadwing (Warner Music). Album je dokonale pestré, ovšem není zcela patrné, zda to byl umělecký záměr či jen touha ukázat, co všechno se dá na jedné desce udělat.

Dvanáct miliónů prodaných nosičů je důkazem toho, že americká pětice 3 Doors Down získala srdce především domácích fanoušků. Novinka Seventeen Days (Universal Music) není ovšem tak přímočará. Daleko více si hraje s aranžemi a je vcelku striktně rocková. Na desce nejsou hity na první poslech, přesto má předpoklad být reprezentantkou kvalitního středního rockového proudu.

Francouzská taneční skupina Daft Punk nestála nikdy za moc, ovšem své nové album Human After All (EMI) učinila tak bezpohlavní, že nepůjde pod nos ani milovníkům povrchní taneční hudby. Vyjma názvuků kytar jakoby z osmdesátých let nepřínáší tradičně nic, co by stálo za zaznamenání.