Obnovení Queen jsou na svém prvním klasickém koncertním turné od roku 1986, kdy počaly zdravotní problémy zpěváka Freddieho Mercuryho. Začalo již 19. března v jihoafrickém Kapském městě na charitativní akci 46664 Concert, kterou spolupořádal bývalý prezident a bojovník za lidská práva Nelson Mandela.

Setkali se na oslavě

Byla to velká premiéra zpěváka Paula Rodgerse, bývalého člena vynikajících skupin Free a Bad Company. Místo po Mercurym okusil poprvé už loni v září na galavečeru u příležitosti padesátého pátého výročí vzniku kytary Fender Stratocaster. S Brianem Mayem si padli do noty a tušili prý, že z jejich spolupráce cosi dobrého vykvete.

Na konci loňského roku světu ohlásili, že vyjedou na společné turné. Původně mělo trvat do 11. května, ale nedávno se k němu přidaly ještě další koncerty na britských ostrovech. Vrcholem bude vystoupení v Hyde Parku v Londýně 8. června.

Právě probíhající turné provázejí malé problémy, které nastaly v Itálii po smrti papeže. Velkou kritiku od věřících celého světa si Queen vysloužili poté, když se rozhodli odehrát všechny čtyři koncerty naplánované na Apeninském poloostrově, byť se měly konat v týdnu, ve kterém celý svět truchlil nad smrtí Jana Pavla II.

Po poradě s pořadateli koncertů se kapela rozhodla na začátku každého z nich držet minutu ticha a posléze nabídnout program tak, jak bylo v plánu. Kytarista Brian May uvedl: "Snažte se pochopit, že hudba je náš život. Nehrát ji v den smutku je stejné jako nedýchat. Upřímně doufám, že až zemřu já, budou lidé cítit, že mohou zpívat, tančit a dělat všechny běžné věci. Nemyslím si, že jsem důležitější než někdo jiný, všichni jsme boží stvoření. Narození, život a smrt jsou s námi každý den."

4. dubna v Římě věnovali Queen písničku Love Of My Life všem, "kteří nám byli blízcí a budou nám chybět."

Bůh k nim ovšem milosrdný nebyl. 5. dubna v Miláně už byly patrné náznaky a o dva dny později ve Florencii se plně projevily hlasové problémy Paula Rodgerse. Kapela musela kvůli tomu upravovat program tak, aby zpěvákovy hlasivky více šetřila. Prostor dostali další členové. O den později v Pesaru se situace opakovala, a tak formace jistě s radostí uvítala dva dny volna před vystoupením ve švýcarské Basileji.

Koncerty ke slyšení

Fanouškům Queen jistě udělá radost vstřícnost, s jakou jim členové skupiny chtějí dopřát požitek z každého odehraného koncertů na turné, ať už jsou kdekoli. Na oficiálních stránkách www.queenonline.com je z každého koncertu vyrobena zvuková nahrávka, která obsahuje několik odehraných písniček. Skladby je možné si stáhnout a vypálit, čímž lze domácí diskografie obohatit o části záznamů ze všech koncertů.

Písničky jsou ke stažení dva dny po vystoupení a za jednu z nich zaplatíte 0,99 libry. Za speciální čisté CD i s obalem pak necelých pět liber. Výtěžek poputuje na konto nadace Mercury Phoenix Trust.

Skupina Queen na turné vyrazila bez baskytaristy Johna Deacona, který se rozhodl i nadále zůstat ve svém hudebním důchodu. Vedle původního kytaristy Briana Maye a původního bubeníka Rogera Taylora se na pódiu představí vzpomínaný zpěvák Paul Rodgers, klávesista Spike Edney, druhý kytarista Jamie Moses a baskytarista Danny Miranda.

Kdo jsou Queen
Slavná londýnská rocková skupina prošla ve své historii několika stylovými proměnami a kromě tvrdé rockové polohy nabídla například i taneční odstíny svého hudebního cítění. Vznikla v roce 1971, kdy se ke kytaristovi Brianu Mayovi, bubeníkovi Rogeru Taylorovi a zpěvákovi Freddiemu Mercurymu přidal do skupiny Smile baskytarista John Deacon a kapela se přejmenovala na Queen.

Stylově ji zpočátku ovlivnily rhythmandbluesové a glamrockové skupiny a už druhé album z roku 1974 sklidilo velké úspěchy v Británii i USA. Průlom nastal o rok později, kdy vyšly singl Bohemian Rhapsody a album A Night At The Opera.

V osmdesátých letech se skupina posunula k vlně diska a popu. O šest let později absolvovala své poslední turné, neboť zpěvák Mercury ohlásil zdravotní problémy. V následujících letech se někteří členové skupiny vrhli na vlastní projekty, přesto se album Innuendo z roku 1991 dostalo na první místo anglické hitparády.

24. listopadu 1991 zemřel na nemoc AIDS Freddie Mercury a skupina své aktivity ztlumila.