Nákladný americký velkofilm se snaží vnést jasno do původu světa z jiné perspektivy než Matrix. Nejsme tu v rukou programátorského architekta, ale v ujeté verzi křesťanské kosmologie. Svět je vydán napospas křehké rovnováze sil dobra a zla, zastoupené démony a anděly a hlavně kříženci, kteří ovlivňují život lidstva a kteří se ve filmu najednou nebezpečně prohánějí po nočních ulicích Los Angeles.

Zhrzený poloanděl John Constantine (Keanu Reeves) je nadán nadpřirozenými schopnostmi a podobné duchařiny "vidí". Snaží se vykoupit vlastní duši, neboť jako přecitlivělý teenager se pokusil o "hanebnou" sebevraždu - a za tu přichází nejhorší trest. Zůstal po dvě minuty mrtvý, což mu stačilo k tomu, aby pochopil, že zasloužený odpočinek si musí naplánovat jinde. A tak nyní vymýtá démony z posedlých duší, aby si vykoupil místo v nebi.

Jenže obměkčit nebeské autority se mu nedaří, ani plavovlasý anděl Gabriela (skvěle typově obsazená Tilda Swintonová) mu nedává mnoho nadějí. Propadá malomyslnosti a cynismu, jaký znají policisté, kteří už nevěří v moc spravedlnosti. Ale jednoho dne se objeví policistka Angela (Rachel Weiszová), jejíž dvojče Isabel spáchalo podivnou sebevraždu...

Je s podivem, že film, který byl natočen podle kvalitního a humorného komiksu, není zrovna moc legrační. Constantine je sice nalomený, ale superhrdina, který rozdává rány pěstí zcela vážně, a ač příběh předkládá velkolepé scény podsvětí s létajícími démony nebo trouchnivějícími vraky, v druhé půlce se nepotápí do pekla, ale ke dnu.

Duchařské scény jsou totiž strašidelné jen do té míry, do jaké zůstávají v hrozivých náznacích. Už po druhé třetí bitvě s namarkýrovanými obludami tak vypínáte senzory panického strachu a začnete spíše vnímat výbornou hudbu.

Filmu přesto nelze upřít zásvětní, estetizovanou atmosféru, o niž se postaral režisér a někdejší tvůrce popových klipů Francis Lawrence. Všechny ty pověsti o "hrotu osudu" a pekelné alternativní bibli, křesle odsouzenců, z něhož lze uvidět minulost, můžou sice zaujmout, ale jakmile Constantine odhalí nebeské spiknutí, které má vést k probuzení satanova syna Mamona do našeho světa, už je to jen vulgární parafráze náboženských mýtů.

Ovšem na druhou stranu nelze při tom nemyslet na to, že silně náboženská Amerika se ocitla v současné době ve válce "dobra se zlem" a podobné filmové fantazie mohou odrážet i tamní vypjaté nálady.

Constantine
USA (2005), 121 min.
Scénář: Kevin Brodbin a Frank Cappello podle komiksové série Hellblazer od Jamie Delana a Gartha Ennise, hudba: Klaus Barely a Brian Tyler, hrají: Keanu Reeves, Peter Stormare, Rachel Weiszová, Tilda Swintonová