Pokud vím, tak jste se s Michalem Vieweghem předtím, než vám televize Nova nabídla realizaci jeho scénáře, neznali. Padli jste si do noty snadno?

Nabídka natočit Román pro ženy mi udělala velkou radost a jakmile jsem přečetl scénář, zajel jsem za Michalem Vieweghem na Sázavu. Dali jsme si pár lahví dobrého vína, povídali si nad jeho textem a Michal byl velice vstřícný k mým připomínkám. Je to velice vzdělaný inteligentní člověk se smyslem pro humor a má rád ženskou krásu a ženskou duši stejně jako já. Takže jsme si padli do noty na první pohled.

Jedna z hlavních hrdinek charakterizuje svůj vztah k českým mužům, kteří vyrostli za socialismu, slovy "nemají styl a nemají sebevědomí". Jak tato slova vnímáte jako muž, kterého se to vlastně přímo týká?

Něco na tom je. Ten syndrom socialistického oblékání a určitého nedostatku sebevědomí, což v nás bylo pěstováno a sílilo při setkání s každým západním cizincem, se těžko odbourává. Navíc tady ještě pořád přetrvávají jazykové i ekonomické bariéry.

Myslím, že to není nepodstatné, ostatně někde jsem četl, že ženy si na mužích ze všeho nejdřív všimnou oblečení, bot a hodinek. I když se to zlepšuje, určitě máme ve srovnání s Italy nebo Francouzi co dohánět.

Pokud jde o mě osobně, snažím se vypadat tak, abych neodpuzoval, nejsem typ nezávislého režiséra ve vytahaném svetru, myslím, že člověk se o sebe starat má. Jestli mám být konkrétní, tak boty si kupuji každý měsíc a mám je vždycky vyčištěné, ale hodinky nosím dlouho stejné

Obsáhlý rozhovor s Filipem Renčem přinese sobotní vydání deníku Právo.