Jde jen o to, že tenhle příjemný a chytrý film si asi ze všech nejvíc užijí ti, jimž na dveře klepe čtyřicítka (natož ti, co už ji otevřeli) a na záda jim v práci i v partnerských vztazích začíná dýchat "taková nějaká" s dlouhýma nohama a zářivě naivním úsměvem.

István Szabó natočil Božskou Julii podle románu W. Somerseta Maughama Julie, ty jsi kouzelná z roku 1937, který se stal už v minulosti předlohou pro divadelní, filmové i televizní adaptace. Titulní hrdinkou je hvězda a manželka ředitele londýnského divadla, která sice na jevišti ještě pořád září, ale pohled do zrcadla začíná nepříjemně připomínat, že ženám nad čtyřicet už těch rolí život ani jeviště mnoho nenabízí. A protože i v manželství přichází ke slovu spíš vlídné přátelství než láska, jako na zavolanou jí do života (víc hraného než žitého) vstoupí okouzlující mladík.

Jeho slova plná obdivu, zbožňování a touhy padají na velmi úrodnou půdu, Julie se prudce a naplno nadechne a nechá se zcela pohltit láskou. Začne zase zářit na jevišti a na chvíli jsou spokojeni úplně všichni - včetně manžela. Do nově chystané divadelní hry však z konkursu přichází mladičká, krásná a talentovaná Avice...

István Szabó se v nové adaptaci staré látky opřel jednak o atraktivní prostředí, brilantní vtipné dialogy a úžasné herecké výkony, ale dodal ještě naprosto přesnou gradaci děje. V úvodní části nechává v pomalejším, pro někoho možná až rozvláčném tempu vyniknout hereckou studii a koncert Annette Beningové, která si s rolí Julie vyhrála do nejmenších detailů. Mimikou, drobnými i rozmáchlými gesty vytváří přesný obraz až k hysterii afektované ženy, která se odmítá smiřovat s každou novou vráskou, ale na jejíž touze po lásce a objetí čas pranic nemění.

Skvělé herecké výkony a překvapivě milá pointa

Výborný, ironický i sebeshazující je Jeremy Irons, který hraje jejího manžela - muže ve srovnatelné životní etapě, "jen" zvýhodněné známou pravdou, že muži nestárnou. A jestliže mají doma rotoped a činky, pak už vůbec ne.

S postupujícími zkouškami nové divadelní hry nabírá děj filmu postupně spád až do tempa, které nedá vydechnout a ve strhujícím, vtipném, překvapivém a v samém závěru pravdivém finále přináší docela dlouho neviděnou dávku působivých emocí. Pointa sama je přitom nádherně překvapivá pro ty, kdo látku neznají a skvěle udělaná i pro její znalce.

Božská Julie je na rozdíl od slavných a myšlenkově závažných Szabóových filmů (oscarový Mefisto, Plukovník Redl či Hanussen) hlavně zábavná. Má skvělou výpravu -pečlivě zvolené dobové kostýmy, krásné prostředí snímala působivá kamerá Szabóova dávného spolupracovníka Lajose Koltaie. Spolu s již zmíněnými i dalšími hereckými výkony včetně mladé Lucy Punchové v roli Avice přináší vedle krásné podívané i chytrý, vtipný text. Ale nebyl by to Szabó, aby zároveň neakcentoval vážnější podtóny na téma zneužitelnosti člověka, manipulace, volby a přijímání životních rolí, podřízenosti a dominance. Posunutím původního děje o pouhé dva roky blíž k druhé světové válce jakoby navíc publiku připomíná, že časy se mění a legrace brzo skončí, protože válka už se na pevnině, stále méně vzdálené britským ostrovům, neodvratně blíží.

Božská Julie

Kanada, USA, Maďarsko, Velká Británie, 2004

Režie: István Szabó, scénář: Ronald Harwood, kamera: Lajos Koltai,

hrají: Annette Beningová, Jeremy Irons, Lucy Punchová, Bruce Greenwood, Shaun Evans a další.