Vedení ČT ale tvrdí, že smlouva je v pořádku a herci činí na veřejnoprávní televizi nepřijatelný nátlak.

Původně mělo smlouva obsahovat klauzuli, že vzhledem k tíživé finanční situaci ČT se snižuje reprízné z patnácti procent na osm. "Vedení ČT nám ale předalo smlouvu s řadou nepřijatelných změn. Proto se herci shromáždění v neděli v Divadle na Fidlovačce usnesli, že do doby podepsání nové smlouvy na letošní rok ve znění, jaké bylo původně dohodnuto, přestanou s veřejnoprávní televizí spolupracovat," oznámil v pondělí mluvčí HA Jiří Hanák. Prohlášení podle něj podepsaly tři stovky herců z celé republiky.

Mezi nedohodnutými změnami Hanák například jmenoval, že smlouva nedefinuje dabing jako dramatický pořad, takže by nespadal pod reprízné. "Byly zvýšeny pokuty herců za nedodržení smluvních podmínek, zmizel ale paragraf o náhradě škody hercům, když totéž učiní televize," dodal

"V nových smlouvách vyplácíme reprízné i včetně dabingu a hraného dokumentu. Herecká asociace však požaduje vyplácení reprízného úplně u všech žánrů," sdělil v pondělí Právu mluvčí ČT Martin Krafl.

Informoval, že vedení televize chce se zástupci HA jednat, ti se ale nedostavili k poslední domluvené schůzce a vzkázali, že nebudou pracovat, pokud nebudou jejich požadavky splněny bez výhrad. "ČT nepřistoupí na nátlak. V případě neochoty spolupracovat bude u jednotlivých umělců hledat náhradní řešení," dodal Krafl. Soukromé televize Nova a Prima reprízné nevyplácejí vůbec.