Božská Julie je již druhou filmovou adaptací románu W. Somerseta Maughama Julie, ty jsi kouzelná. "Pro mě je to naprosto současná látka, týká se mnoha mých problémů," řekl Szabó na setkání s novináři o příběhu herečky středního věku, která pro sebe hledá tu pravou roli na jevišti i v životě. V titulní roli exceluje Annette Beningová, která za ni dostala Zlatý glóbus a oscarovou nominaci.

"V průběhu života jsem pochopil, že ženy dokáží být mnohem silnější než muži," odpověděl Szabó na otázku Práva, proč se po tak silných mužských postavách, jaké vytvořil například ve filmech Mefisto, Plukovník Redl či Hanussen rozhodl pro výraznou ženskou hrdinku. "Opravdu věřím v sílu ženy, přál bych si, aby ženy měly ve společnosti větší vliv a aby bylo méně zkorumpovaných mužů," řekl Szabó.

Svůj nejnovější film přitom vidí v souvislosti právě s Mefistem, za kterého dostal Oscara. "V obou filmech jsou ústřední postavy herci, jen tehdy to byl muž a nyní žena. Oba příběhy se odehrávají na sklonku 30. let, krátce předtím, než Hitler obsadil Prahu. Jediným cílem obou hrdinů přitom je dostat se k další roli a oba používají všechny prostředky, jen aby mohli dál svádět své publikum. Oba i stejným způsobem reagují na společnost, v níž žijí - nasazují si masky nejen pro role na jevišti. Jediný rozdíl mezi nimi je, že on se narodil a žije v Německu a ona v Anglii. To je ale rozdíl velmi podstatný: postavy mých filmů vždycky dobře vědí, odkud pocházejí," řekl Szabó a připomněl, že každá společnost nás k přijímání těch či oněch rolí vybízí.

"Abychom potěšili společnost a dostali dobré role lékařů, herců, učitelů nebo novinářů, musíme užívat k jejímu uspokojení nejrůznější masky. Všude kolem sebe navíc vidíte lidi, kteří ty masky velmi snadno mění, protože chtějí přežít, uživit děti, mít se dobře, užívat si. Ostatně pokud nám vyhovuje žít pod někým dominantním, pokud nám nevadí, že nejsme svobodní, oč vlastně jde?" ptá se Szabó.

.: Lucy Punchová Foto PRÁVO/Michaela Říhová

Vedle skutečně brilantní Annette Beningové, která podle Szabóových slov bez váhání roli přijala, hraje velmi dobře i Lucy Punchová. "Naštěstí jsem se nikdy nedostala do takové situace jako moje postava," řekla o konfliktu mladičké a starší herečky, který tvoří osu filmového příběhu. "Annette Beningová byla naopak velmi milá a přátelská, v pauzách si se mnou sedla, nabídla mi colu, povídala si se mnou. Ale pravda je, že ta role mi neustále připomínala, jak velice ji i Jeremyho Ironse a další herce z tohoto filmu obdivuji. Byla jsem z toho trochu nervózní, ale bylo to pro mne moc užitečné. Nemluvě o tom, že István Szabó je nesmírně příjemný a slušný režisér: místo Stop říká Děkuji a velmi často používá i slůvko prosím," řekla o Szabóvi herečka.