Tom Clancy: Zvláštní jednotky

Tom Clancy přináší podrobný a zasvěcený pohled na výcvik a techniku, úkoly a způsob myšlení elitní armádní skupiny zvláštních vojsk. Jsou vysíláni na nejžhavější místa světa - na tajné akce plné nebezpečí. Musí podávat výkony na samé hranici svých tělesných i duševních sil, být kdykoliv připraveni k boji, ale poradit si i se záchrannými operacemi v případě katastrof. To jsou skupiny zvláštních vojsk amerických pozemních sil. Tom Clancy dovádí svůj cit pro faktografickou literaturu k dokonalosti - a čtenář se ocitá blíže než jakýkoliv jiný civilista k bojovníkům, na nichž záleží národní bezpečnost Spojených států.

BB art, překlad Lubomír Háček, 392 str., 299 Kč

Laurence Rees: Osvětim - Nacisté a konečné řešení

V této knize, která vychází k šedesátému výročí osvobození Osvětimi, pojednává Laurence Rees, neobyčejně populární autor a reportér, o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Dozvídáme se, jak se Osvětim vyvinula z koncentračního tábora pro polské politické vězně v místo největší masové vraždy v dějinách - částečně to byl tábor smrti, částečně koncentrační tábor, kde bylo zahubeno kolem milionu Židů.

Knižní klub, překlad Zlata Kufnerová a Jana Jebáčková, 320 st. + 16 str. obraz. přílohy, váz., 229 Kč

Clive Cussler: Trojská Odyssea

Clive Cussler, již dlouho považovaný za mistra dobrodružství, znovu ohromuje čtenáře složitými zápletkami a podivuhodnými pasážemi. Díky řadě nečekaných zvratů představuje tato kniha jeho nejsmělejší dílo. Na konci románu Znovuzrození Valhaly Dirk Pitt ke svému překvapení odhaluje, že má dvě dospělé děti - dvojčata, o jejichž existenci neměl dosud tušení. Obě děti zdědily jeho lásku k moři, takže se dcera Summer stala mořskou bioložkou a syn Dirk námořním inženýrem. Nyní jsou zde, aby pomohly svému otci v jeho životním dobrodružství.

BBart, překlad Karel Šmejkal, 448 str., váz., 249 Kč

Miroslav Hroch a kolektiv.: Encyklopedie dějin novověku 1492-1815

Kolektiv historiků v čele s profesorem Miroslavem Hrochem sestavil přehlednou, abecedně řazenou příručku, která srozumitelně vysvětluje jednotlivé historické události (války, významné bitvy, míry, dohody, povstání atd.), státní útvary (anglická republika, portugalské království atd.), ale i další historické jevy (conquista, kolonizace atd.). Kniha se sice zaměřuje hlavně na evropské dějiny, ale přináší i základní údaje z mimoevropské historie (zejména z Asie a Ameriky, výběrově i Afriky a Austrálie).

Libri, brož., 416 stran, 295 Kč

Elizabeth Moon: Rychlost temnoty

Hrdinou románu vyznamenaného cenou Nebula 2003 je autista Lou, specialista na bioinformatiku. Jeho svět se rozpadne v okamžiku, když farmaceutická společnost, pro niž pracuje, se rozhodne zbavit se drahé pracovní síly - autistů - a využít je k experimentům, které mají v základě změnit jejich mozky a přivést je k normalitě. Lou se obtížně rozhoduje, zda mu léčení pomůže nebo zda zničí jeho osobnost.

Baronet, překlad Ondřej Marek, 384 stran, váz., 229 Kč