De Niro hraje čerstvého vdovce, psychologa Davida Callawaye. Život jeho ženy skončil v krvavé lázni ve vaně jejich newyorského bytu, přičemž pohledu na mrtvou maminku nebyla ušetřena ani desetiletá dcerka Emily.

David záhy rozhodne, že to nejlepší, co může udělat, aby se Emily dostala z těžkého traumatu, je odvézt ji na venkov. Tam - v rozlehlém domě obklopeném poněkud sherwoodsky působím lesem, bez školy a kamarádů, se ale Emily začíná chovat velmi podivně. Záhy vychází najevo, že její jediný "kamarád" je jistý Charlie, který nechce, aby o něm mluvila. Emily tvrdí, že s ním užije hodně legrace, že je zábavný, David i jeho kolegyně zprvu považují Charlieho za výplod zjitřelé fantazie bolestně zasaženého dítěte. Série hrůzyplných výjevů v domě však postupně napovídá, že Charlie má mnohem reálnější podobu, než kdokoliv tušil, a hlavně představuje život ohrožující nebezpečí.

Nepovedený scénář

Záměr natočit hodně strašidelný a napínavý film naráží bohužel od samého počátku na tolik nelogičností a skoro až nesmyslů ve scénáři, že těžko očekávat, že divák "zbaští", co je mu servírováno. Už sám nápad milujícího otce, navíc odborníka v psychologii, že dítěti pomůže v tak těžké situaci naprosté odloučení od světa a dětských her, je tak pitomý, že za ním nelze nevětřit zradu. Scenáristickými schválnostmi a podivnostmi se celý film hemží, falešné stopy stejně tak bez uzardění vytváří, jako kdykoliv bezdůvodně opouští.

Tiskové materiály k filmu uvádějí, že debutující scenárista Ari Schlossberg dostal nevídanou volnost - do filmu nesměl zasahovat obvyklý tým scenáristů na "doladění" a " zušlechtění" scénáře. K tomu lze poznamenat jen tolik, že právě tento scénář by potřeboval doladit až běda.

Ani režisér John Polson toho mnoho nepředvedl, je ostatně víc herec (Mission Imposible II) než režisér a horor moc neumí. Napětí vytvářené zhusta tím, že si nikdo jakživ nerozsvítí nebo že hrůzné věci se pravidelně nacházejí za koupelnovým závěsem, sice chvilku funguje, ale nakonec působí až směšně.

Filmu pomáhají herecké výkony

Pokud tedy lze Hru na schovávanou vstřebat bez větší újmy, pak díky De Nirovi a jeho jedenáctileté partnerce Dakotě Fanningové. De Niro sice opravdu nemůže zachránit celý film, ale jeho herecký potenciál je tak široký, že nakonec si poradí prakticky se vším a dokáže se chvílemi sám postarat o napětí.

A Dakota Fanningová je zcela nevídaný herecký talent. Má za sebou už dobře na patnáct filmových rolí, v televizi hrála například v seriálu Pohotovost a nepochybně ji čeká herecká budoucnost. Teď například pracuje se Stevenem Spielbergem, který ji obsadil po bok Toma Cruise do chystané Války světů - a to už je jízdenka na vrchol. Fanningová hraje vystrašenou, psychicky týranou Emily s takovou přesvědčivostí, že dá chvílemi na leccos ve filmu zapomenout a koneckonců možná stojí za to se na ni jít podívat o chvíli dřív, než bude její jméno skloňovat celý svět.

Hra na schovávanou, USA 2005
Režie: John Polson, scénář: Ari Schlossberg, hrají: Robert De Niro, Dakota Fanningová a další.