Přijetí změny zákony bude znamenat zvýšení ceny vstupenek do multiplexů zhruba o pět korun, ostatních kin asi o polovic, půjčovného za videokazetu o devět korun a u DVD by zvýšení mohlo dosáhnout až o 22 korun. V současné době si lze v zapůjčit filmové DVD disky v průměru zhruba za 40 až 50 Kč za kus. Vše závisí na počtu půjčoven v regionu a stáří filmu. Některé tituly lze pořídit dokonce za 9 korun, ceny novinek se ale zase mohou vyšplhat až na 55-60 Kč.

Dosud odvádějí do Státního fondu na podporu české kinematografie poplatek pouze provozovatelé kin. Jde o korunový příspěvek z každé vstupenky. Zákon, který má přinést do státního fondu 280 miliónů korun, počítá s tím, že fixní poplatek nahradí odvod ve výši tří procent ze zisku.

Vedle provozovatelů kin by měli stejnou měrou začít do fondu přispívat také majitelé půjčoven a prodejen audiovizuálních děl a také televize, jimž bude zpoplatněno vysílání reklamy a teleshoppingu.

Podle Dostála by měly televize začít přispívat na českou filmovou tvorbu, neboť stěžejní část své reklamy odvysílají právě v rámci českých filmů, které patří v jejich vysílání k tomu nejatraktivnějšímu.

"A právě na této divácké přízni tyto reklamy velice silně profitují. Je proto odůvodněné, aby se právě toto médium podílelo na podpoře tvorby a výroby audiovizuálních děl," uvedl ministr.

Česká televize přesto již dříve označila tento požadavek za nesystémový, Nova za diskriminační a Prima přímo za absurdní.

Protestují ODS i provozovatelé

Zpoplatnění půjčování a prodeje videokazet a DVD odůvodnil Dostál tím, že poplatku tak budou podrobena i díla, která se do kin vůbec nedostanou, ať pro jejich nízkou kvalitu, ale také z mravnostních důvodů, což je případ pornofilmů.

Zákon narazil na nesouhlas nejen provozovatelů televizního vysílání či videopůjčoven a prodejen -ačkoli ti si budou moci odváděné poplatky odečíst ze svých nákladů - ale ozvali se proti němu také poslanci ODS. Kateřině Dostálové vadí malý přehled o tom, jak fond hospodaří s vybranými penězi, i to, že poplatek za půjčování či koupi zaplatí fakticky spotřebitel.

Ivan Langer zkritizoval, že se sice hovoří o podpoře českého filmu, avšak podle zákona je za české dílo považováno každé, na kterém se alespoň z 20 procent bude podílet společnost sídlící v ČR. "To neznamená nic jiného, než když hollywoodská společnost Paramount pictures založí svoji dceřinou společnost v ČR, je podle textu tohoto zákona subjektem, který má právo v případě tvorby nějakého filmu žádat o dotaci tento Fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie," prohlásil Langer.

Jde o podporu české kinematografie

Podle Dostála by se na podpoře českého filmu měly na základě principu solidarity podílet vedle kin i další subjekty, které při své podnikatelské činnosti jednoznačně využívají filmového díla, to je provozovatelé prodejen a půjčoven nosičů, jakož i provozovatelé televizního vysílání.

Podle něho i přes zvýšení příjmů do fondu zůstane podpora domácí tvorby pod úrovní v jiných zemích. Jak poznamenal, finanční bídu, s níž se česká kinematografie potýká, zavinili politici v 90. letech, kdy odstátnili tuzemský film způsobem vskutku nevídaným.

Pohřbí nás to, tvrdí půjčovny

"Lidé si přestanou filmy půjčovat a drtivou většinu videopůjčoven to pohřbí. Zákon místo toho, aby kulturu podpořil, jí uškodí," říká vedoucí prachatické videopůjčovny Duna Pavel Chochol. Podle něj je navíc nepochopitelné, že se zvýšené půjčovné bude vztahovat i na zahraniční filmy: "Nechápu, proč by měl americký thriller podporovat českou kinematografii."

Prodavačka z pražské videopůjčovny Jako říká:. "To podpoří jenom piráty. Lidé se vykašlou na legální půjčování a budou filmy jen stahovat z internetu nebo si vypalovat a prodávat načerno."

"Cena půjčovného je už tak dost vysoká kvůli navýšení DPH, nyní půjčujeme DVD za 34 korun. Pak bychom ho měli půjčovat za 56," řekla Právu prodavačka z opavské půjčovny Comels.

Provozovatelům kin zákon vrásky nedělá. "Ty dvě nebo tři koruny navíc za představení nikoho nezabijí. ," tvrdí Martin Vacek z Městského kina Sokol v Nymburku.