Artur C. Clarke, Stephen Baxter: Oko času

Další kniha nestrora sci-fi, autora legendární Vesmírné odysey 2001 Arthura C. Clarka. Země je bedlivě sledována, avšak lidstvo nic netuší - dokud se prvorození neodhodlají k činu. Čas Země je rozerván na kusy a znovu poskládán jako mozaika. Promění se ve skládanku rozličných epoch, pravěkem počínaje a rokem katastrofy 2037 konče.

Na afghánsko pákistánských hranicích se setkávají vojáci mírových sborů OSN a kosmonauti ze stanice ISS s Alexandrem Velikým a Čingischánem, kteří už sbírají velké armády. Řešení situace snad bude starověkém Babylonu, kam se obě armády tam vydají zvítězit v závodě o poznání a moc, která se za ním skrývá.

Baronet , překlad Milan Lžička, 400 str., váz., 229 Kč

Jack Kerouac: Big Sur

Autobiografická novela, ve které se Kerouac vyrovnává s vlastnímu mýtem, mýtem věrozvěsta svobodného života na cestě. Big Sur napsal už jako slavný autor pociťující příchod středního věku, ohlížející se zpět a s trpkostí bilancující svou životní cestu. Text je kronikou pobytu ve Ferlinghettiho chatě na břehu moře, kde se Kerouac snaží o samotě vystřízlivět a dobrat se sama sebe. Nedokáže však uniknout opakujícím se vizím zániku a zapadá znovu do zajetých kolejí opileckého života s přáteli, kteří ho bezděky rozptylují a nedovolují mu dokončit, co si předsevzal. Mimořádně temná kniha, kterou uzavírá obraz smíření, možná více chtěného než prožitého.

Argo, překlad Michala Marková, 238 Kč

Robert B. Parker: Špatný obchod

Další příběh hrdiny Parkerových příhěhů, soukromého očka Spencera, který je najat Marlene Rowleyovou, aby usvědčil jejího manžela Trenta z nevěry. Docílí toho ale víc; Spencer neodhalí pouze proradného manžela, ale narazí i na dalšího soukromého detektiva, kterého si najal naopak Trent ke sledování své ženy. Výsledkem jejich společného pátrání je záhy skutečnost, že Spenser vyšetřuje už nejen osobní hříchy, ale i korupci v obchodní společnosti.

BB art, 288 str., 199 Kč

Japrisot Sébastien: Příliš dlouhé zásnuby

Film natočený podle románu běžel nedávno v našich kinech a Audrey Tautou v hlavní roli.

Píše se rok 1919 a Mathildě je devatenáct let. Její snoubenec Manech padl podle oficiální zprávy přede dvěma lety na poli cti. Jednoho dne však Mathildě přijde dopis od umírajícího válečného veterána, který Manecha znal, a když ho dívka navštíví v nemocnici, vyslechne úplně jiný příběh. Příběh pěti francouzských vojáků, kteří byli za první světové války odsouzeni vojenským soudem za pokus o sebezmrzačení a zanecháni beze zbraně v zemi nikoho mezi francouzskými a německými zákopy, napospas nepřátelské palbě. Mathilda se vydá přes celou Francii zjistit pravdu.

Ikar, 229 Kč

Laura Wolfová: Deník šílené nevěsty

Hrdinka humorné knihy Amy, třicetiletá redaktorka nepříliš úspěšného společenského časopisu, je vcelku spokojená, že je svobodná a může chodit se Stephenem. Nad předsvatební hysterií své přítelkyně Mandy nechápavě kroutí hlavou.

Jakmile však Stephen požádá o ruku Amy, její pohled na věc se zcela změní. Přestože se zpočátku snaží být nad věcí a přesvědčuje se, že přípravu svatby zvládne levou zadní, vzápětí zjistí, že zorganizovat takovou záležitost není ani zdaleka tak snadné, jak by se na první pohled zdálo... Zvlášť když seznam věcí, které je před svatbou třeba zařídit, obsahuje na sedmdesát položek...

Motto, váz., 312 stran, 199 Kč