U nás si mohou až do 31. března návštěvníci Národní knihovny v Praze připomínat jeho vynálezy. Francie však žije výročím už od začátku roku. Nejvíc město Nantes, kde se narodil, a pak Amiens, kde napsal většinu nejslavnějších knih. Obě města věnovala na oslavy po 2,5 milionu eur (po 75 miliónech korun), dalším skoro půl milionem přispívá stát.

V Nantes místní muzeum předvede na 4 tisíce děl všeho druhu inspirovaných jeho romány. Místní nadšenci také v létě zrekonstruují loď Saint-Michel II, na které se spisovatel kdysi projížděl, a na podzim se zde uskuteční festival science-fiction.

V Amiensu se zase chystá "80 koncertů kolem světa", na nichž vystoupí umělci ze zemí, které během své Cesty kolem světa za 80 dní navštívil hrdina stejnojmenného románu Phileas Fogg. V květnu se uskuteční let montgolfiér na počest Pěti neděl v balonu a v prosinci se znovu otevře dům, ve kterém mistr bydlel a který se nyní opravuje.

Verneovo dílo se počítá na 130 svazků. První jeho román, Pět neděl v balonu, přivezl do Čech v říjnu 1862 Jan Neruda, který stál o sedm let později i za prvním českým překladem Verneova díla, Cesty na Měsíc.

Z nejpopulárnějších knih jmenujem alespoň Tajuplný ostrov, Cesta kolem Měsíce, Na kometě, Ocelové město, Michal Strogov, Děti kapitána Granta,... Národní knihovna ČR eviduje přes 600 vydání Verneových knih.

Mnohé vynálezy, jejichž objevení ve svých dílech Verne předjímal, jsou už dávno překonány. Přesto se noví a noví čtenáři rádi dostávají do ponorky ušlechtilého kapitána Nema, létají balonem kolem světa nebo se nechávají vystřelit na Měsíc. A jen posumání vzbuzuje jeho přesvědčení, že "ve francouzské literatuře nic neznamená".