Informaci o tom, že budoucnost hlasatelů a hlasatelek ve veřejnoprávní televizi je na vážkách, potvrdil v pondělí Právu mluvčí televize Martin Krafl. "Všech devět hlasatelů ČT jsou externisté, nejde o kmenové zaměstnance," dodal.

Česká televize zvažuje, zda jsou hlasatelé pro diváka užiteční a pro televizi přínosní. O případném záměru zrušit je úplně však neinformovalo vedení televize Radu ČT. "Nikdo s námi nic nekonzultoval, ani nám nic nesdělil. Pouze jsme byli obecně informováni v souvislosti s rozpočtem na letošní rok, že ČT hodlá omezovat hlasatelské služby a začne je směřovat pouze do hlavních večerních časů, což se děje," řekl včera Právu předseda Rady ČT Jan Mrzena.

Poznamenal, že zrušení hlasatelů je tak zásadní rozhodnutí z hlediska pojetí ČT, že rada by o něm podrobně informována být měla. Podle jeho osobního názoru hlasatelé na obrazovku veřejnoprávní televize patří.

Jednak se tím Česká televize odlišuje od komerčních stanic, jednak doprovodné slovo k náročnějším pořadům zejména na programu ČT 2 prostě patří. Nezastupitelné je i zachování kultivace českého jazyka," uvedl Mrzena.

Hlasatelé byli nedílnou součástí tehdejší Československé televize už od konce padesátých let, Česká televize v této tradici pokračovala. Slovenská televize funkci hlasatelů zrušila před dvěma lety.