Birminghamští Black Sabbath se dali dohromady koncem šedesátých let a záhy se od blues s jazzovými názvuky přeorientovali na velmi temnou, tvrdou a syrovou hudbou, jež souzněla se satanistickou image kapely. Prosadili si druhým albem Paranoid s klasickými skladbami Paranoid, Iron ManWar Pigs, které od nich převzala do repertoáru celá řada následovníků. Svůj temný styl skupina rozvíjela na dalších albech Masters Of Reality, Vol. 4 a Sabbath Bloody Sabbtah. 

V polovině 70 let, kdy vlna tvrdého rocku začala upadat, se skupina závislá na drogách, dostala do krize, která vyvrcholila v roce 1978 definitivním odchodech Ozzyho Osbourna na sólovou dráhu.

Nástup heavy metalu v osmdesátých letech ale pomohl přežít i birminghamské legendě, jejíž sláva však hasla, i když se za mikrofonem objevily velké hvězdy včetně Ronnie Jamese Dia z Rainbow či Iana Gillana z Deep Purple. Lépe se dařilo Ozzymu, i když slibný rozjezd zbrzdila smrt talentovaného kytaristy Randyho Rhodese a Osbournova závislost na alkoholu. Poté co ji překonal, stal se velikou hvězdou metalové scény. 

Reunion kapely

Plynoucí čas otupil ostří sporů mezi zpěvákem a kapelou a ta se v roce 1997 dala opět dohromady. Nejenže spolu vystupovali na turné, v jehož rámci "sabbati" 9. června 1988 vystoupili v Praze, ale také natočili novou desku Reunion. Přestože pak měl následovat už opravdu definitivní rozchod - Ozzy se mínil soustředit na sólovou kariéru a pořádání festivalu Ozzfest - letos se zase dali dohromady. Opět se spekuluje, že natočí desku.

Velvet Revolver na troskách Guns N´Roses

Za pozornost však stojí i předskupiny Velvet Revolver. V té se totiž spojili bývalí instrumentalisté Guns N´Roses, kytarista Slash, basista Duff McKagan a bubeník Matt Sorum se zpěvákem Stone Temple Pilots Scottem Weilandem. V nabroušené tvorbě kapely je slyšet ohlas písní mateřských kapel, jimž nejen nechybí potřebná energie, ale ani modernější podání.