Úvalská kapela Divokej Bill byla založena v průběhu roku 1997 (na troskách kapely Wáša s bývalými členy tehdejšího obsazení skupiny a Medvěd 009). Během dvou let se ustalovala sestava. Kapela začala koncertovat, mimo jiné hrála i na prvních ročnících Rock for People, díky čemuž navázala spolupráci s Ameba Production, která se o kapelu stará dodnes.

Když kapela přibrala do sestavy banjo její sound se definitivně ujasnil a kapela nahrála demosnímek, se kterým se přihlásila do několika vyhledávacích soutěží (Rock Nymburk, Jim Beam rock, Broumovská kytara, Rock fest Dobříš), z nichž většinu vyhrála. Na základě toho skupina podepsala smlouvu s firmou Monitor EMI na tři desky.

První vychází v roce 2000 pod názvem Propustka do pekel. Začali jezdit po klubech jako předskokani Nahoru po schodišti dolů band a spřízněných Třech sester, dostali se tak do podvědomí klubového publika. Druhá deska s názvem Svatá pravda (2001) jim mimo jiné přinesla možnost jet spolu se Žlutým psem velkou Staropramen Tour.

SKUPINA ROKU
Divokej Bill
Chinaski
Tata Bojs
PŘEHLED VŠECH NOMINACÍ

Na třetí desce Mezi nima (2003) kapela poprvé použila syntezátory. Pilotní singl Znamení otevřel kapele cestu do rádií. Mezi tím získala Zlatou desku za deset tisíc prodaných kusů. Loni se jim podařilo vydat úspěšné live album a zároveň DVD nazvané podle místa, kde bylo nahráno Lucerna.

V loňském roce byla kapela nominována na cenu Anděl jako objev roku a za desku Mezi nima na Album roku. V letošním roce je nominována na Kapelu roku.

Diskografie:

Propustka do pekel (2000)

Svatá pravda (2001)

Mezi nima (2003)

Lucerna CD/ DVD (2004)