Ivan Fíla

Film: Král zlodějů

Úspěch Ivanu Fílovi (24.12.1956 Praha), který v roce 1977 emigroval do Německa, přinesl jeho celovečerní debut, psychologické drama Lea (1996), které uspělo na řadě festivalů, získalo Křišťálovou hvězdu za nejlepší film na 24. MFF v Bruselu v roce 1997 a bylo i nominováno na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší zahraniční film. Za svůj výkon v hlavní roli získala Českého lva Lenka Vlasáková.

Na svém druhém filmu Král zlodějů pracoval celých deset let, natáčel ho začal v roce 2000 a dokončil až v roce 2003. Snímek byl navržen i do soutěže na Oscara za Slovenskou republiku, ale nebyl vybrán.

Ivan Fíla, který vystudoval film v Kolíně nad Rýnem natočil na patnáct celovečerních dokumentárních filmů a pohled dokumentaristy se objevuje i v Králi zlodějů.

Tuzemští diváci se s jeho tvorbou mohli poprvé seznámil až po listopadu 1989. V sekci Exilová tvorba na MFF v Karlových Varech byl v roce 1990 uveden jeho celovečerní dokument Kroky v Labyrintu (1990). Režijně a scenáristicky se podílel také na šestidílném seriálu televize ZDF Vzestup a pád Adolfa Hitlera (Hitler - eine Bilanz 1995).

Petr Jarchovský

Film: Horem pádem

Scenárista Petr Jarchovský (1966) je stálým spolupracovníkem režiséra Jan Hřebejka. Společně jsou podepsáni už pod úspěšnými filmy Šakalí léta (1993), Pelíšky (1999), Pupendo (2003) a Musíme si pomáhat (2000). Zatímco první tři vznikly na motivy knih Petra Šabacha, scénáře k filmům Musíme si pomáhatHorem Pádem jsou autorské. První k filmu, který byl nominován na Oscara a dostal pět Českých lvů, se dokonce dočkal knižní podoby.

Petr Jarchovský je podepsán i ke scénářům k oběma celovečerním filmům Ondřeje Trojana. Želary na motivy knihy Jozova Hanule byly dokonce nominovány na Oscara. K Trojanově celovečernímu debutu Pějme píseň dohola napsal Jarchosvký scénář společně s Janem Hřebejkem.

Petr Jarchovský napsal též scénáře k dosud nerealizovaným celovečerním filmům Zbabělci na motivy stejnojmenného románu Josefa Škvoreckého a Obsluhoval jsem anglického krále podle stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. V současné době píše Petr Jarchovský pro Jana Hřebejka původní scénář k celovečernímu filmu ze současnosti Kráska v nesnázích.

Marek Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček

Film: Mistři

Pod celovečerním debutem Marka Najbrta (1969) Mistři jsou podepsáni tři scenáristé. Režisér na nich spolupracoval s vystudovaným Robertem Geislerem (1969, Berouně) a Benjaminem Tučkem(1972 v Brně). S prvním Marek Najbrt pracoval na multimediálních projektech, z nichž nejznámější tři byly uvedeny v divadle Archa. Na rekonstrukci událostí ze 17. listopadu 1989 nazvanou Balkóny (1994) navázala o rok později hra Druhý výstřel a v roce 1997 Sedm splněných snů.

Spolu jsou podepsáni i pod projekty Výstřel, barva na mechu (1994) a S Benjaminem Tučkem, který v roce 2001 natočil podle vlastního scénáře celovečerní debut Děvčátko, se Najbrt sešel při práci na čtyřdílném televizním cyklu 2001 - Kinetická encyklopedie všehomíra (2000). Všichni tři společně pracovali i na Biovideu. Bejamin Tuček také natočil i dokumenty Báječný muž na létajícím stroji (1997) a film o filmu Návrat idiota (Česká televize, 1999). Při jeho natáčení pracoval jako asistent režiséra Saši Gedeona.