Na Berlinale se představujete mezinárodnímu filmovému světu poprvé. Máte za sebou i jiné prezentace?

Na podzim jsme byli s prezidentem Vítězslavem Jandákem v Los Angeles, kde jsme mimo jiné domluvili, že hostem festivalu bude herec Michael York s manželkou, která bude mít ve Zlíně a pak v Praze výstavu svých obrazů. Nedávno jsme byli v Moskvě, kde jsme pozvali do poroty režiséra Alexandra Mittu. Na Berlinale nám jde o to, uvést festival do mezinárodního kontextu a ještě tu pro něj najít nějaké filmy.

Co nového letošní návštěvníky Zlína čeká?

Připravujeme novou cenu Duhová kulička pro soutěž nekomerční reklamy zacílené na děti a mládež, což znamená propagační spoty například proti kouření, proti alkoholu za volantem, proti nebezpečné jízdě. V programu se letos budeme orientovat na skandinávské a pobaltské kinematografie. A už tady na Berlinale jsme představili novou grafiku festivalu - plakát, bezprostředně svázaný se znělkou. Ta bude poprvé po dlouhé době hraná a točí ji režisér filmu Snowboarďáci Karel Janák.

Zlín byl vždy hodně spjatý s animovanou tvorbou, co vás k této změně vedlo?

Myslíme si, že děti máme hodně na své straně a teď se snažíme získat si ještě víc druhou část publika, jemuž je festival určen, mládež. Navíc Zlín je dnes studentské město, uvnitř festivalu probíhá mezinárodní soutěž studentských filmů Zlínský pes a nás napadlo, že tato grafika bude mladým lidem bližší než ta, která byla zacílená především na malé děti.