Většina exponátů pochází od sběratele a historika Jaromíra Farníka, přispěla i muzea - uměleckoprůmyslové, národní i technické, Národní filmový archív, Česká televize a Český rozhlas a někteří sběratelé a pamětníci. Mezi nimi byla i Werichova vnučka Zdena KvapilováHulíková, která žije ve Švýcarsku.

Tři sály radnice - Křížová chodba, Rytířský sál, Sál architektů - zaplnily desítky kostýmů, fotografií, desek, knih, plakátů, karikatur, programů, ukázek korespondence a mnoho dalších artefaktů vážících se k oběma komikům, jejichž osudy se po roce 1948 vyvíjely rozdílně.

Snaha o komplexní pohled

"Chceme výstavou přispět k tomu, aby dílo V+W bylo zbaveno legend, dezinterpretací a ideologizovaného výkladu," připomněl teatrolog Vladimír Just. "Po roce 1948 byla zdůrazňována jejich příslušnost k levé avantgardě a z jejich her byly odstraňovány kritické narážky na levici," vysvětluje. "Dokonce se i dnes objevují názory, že jejich dílo je pro současnost převážně mrtvé nebo jsou z jejich života kriticky vyzvedávány jen určité okamžiky, třeba Werichův podpis na antichartě."

Just přiznal, že oslavy jubilea i výstava jdou sice proti smyslu jejich humoru, který byl vždy zaměřen proti podobným akcím a kampaním, ale přispěje-li k odstranění některých bílých míst z jejich životů a díla a pomůže badatelům, bude mít význam. Sběratel Jaromír Farník oceňuje, že se podařilo na výstavu sehnat i mnohé unikáty. "Nejvíce si vážím lístku do Osvobozeného divadla," řekl Právu. Sní prý o tom, že se mu podaří v Praze vybudovat Muzeum komiků.

Herec a textař Jan Vodňanský poskytl pro výstavu vlastní materiály o Jiřím Voskovcovi. "Setkal jsem se s ním v roce 1977 v New Yorku, psali jsme si a natočil jsem o něm pro Čs. rozhlas několik pořadů. Podařilo se mi i rekonstruovat Vest Pocket Revue i s písněmi," řekl.

Výstavu doplní videa

Na výstavě se budou konat i videoprojekce některých snímků s Werichem z archivu České televize a v Městské knihovně se uskuteční dva koncerty s hudbou Jaroslava Ježka -- první s Jiřím Suchým, druhý s Melody Makers Ondřeje Havelky.

K výstavě vychází i katalog, který obsahuje studie mnoha odborníků, například divadelního teoretika Vladimíra Justa a filmového historika Pavla Taussiga, s bohatou dokumentací a fotografiemi.