Hlavní obsah

Zemřel Pavel Šrut

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

V pátek večer zemřel básník, autor knížek pro děti, textař a překladatel Pavel Šrut, bylo mu 78 let. Jménem rodiny to agentuře ČTK řekl publicista Jaroslav Veis. Šrut byl nositelem prestižní Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Karla Čapka udělované českým PEN klubem, Státní ceny za literaturu a překlad a ceny Magnesia litera za první díl populární knížky pro děti Lichožrouti. Dlouho také přispíval do literární přílohy Práva Salon

Foto: Archiv, Právo

Pavel Šrut

Článek

Pro díla Pavla Šruta je typická hravost, lehkost, humor a jazyková vynalézavost. Proslul zejména jako básník a autor knížek pro děti, psal ale i fejetony a povídky, překládal z angličtiny a španělštiny. Širokou popularitu mu vynesly jeho písňové texty, jež se staly hity repertoáru například Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka.

Šrut je podepsán například pod legendární písní Kolej Yesterday, která vznikla z jeho spolupráce s Michalem Prokopem a kapelou Framus 5. Z této spolupráce vznikly také třeba skladby Bitva o Karlův most, V baru jménem Krásný ztráty, Yetti Blues nebo Nic ve zlým - nic v dobrým. Výrazně Šrut také přispěl na Prokopovo album Poprvé naposledy.

Vladimír Mišík zase zpíval třeba jeho text Co ti dám?.

Rekvizitář i redaktor 

Rodák z Prahy Šrut po maturitě absolvoval kurz na Hospodářské škole pro zahraniční obchod. Pak pracoval v podniku zahraničního obchodu Ferromet a poté jako rekvizitář Filmových studií Barrandov. V první polovině 60. let studoval anglistiku a hispanistiku na FF UK, pak byl několik let redaktorem v nakladatelství Naše vojsko a od roku 1971 působil na volné noze. Od roku 1997 pracoval v rozhlasové stanici Vltava.

První sbírka veršů Noc plná křídel mu vyšla roku 1964, krátce nato následovaly Přehlásky (1967) a Červotočivé světlo (1969). V 70. a 80. letech zejména překládal, mj. Roberta Gravese, Johna Updika či Dylana Thomase, a věnoval se tvorbě pro děti. Psal i verše do omalovánek a leporel či dětských časopisů Čtyřlístek, Sluníčko a Mateřídouška (též pod pseudonymem Petr Karmín).

Foto: Petr Hloušek, Právo

Pavel Šrut (3. dubna 1940 – 20. dubna 2018)

Napsal několik desítek knížek pro děti. Z poslední doby je asi nejznámější trilogie Lichožrouti, za jejíž první díl v roce 2009 dostal Cenu Magnesia Litera. Šrut v této půvabně hrůzostrašné i veselé knížce nejen dětem konečně vysvětlil, proč a jak se doma ztrácejí ponožky.

Pavel Šrut byl také nositelem Ceny Jaroslava Seiferta (2000), a to za básnické knihy Zlá milá a Brožované básně, a několikrát obdržel i ocenění v soutěži dětských knih Zlatá stuha. V roce 2010 převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ), neboť podle jeho knih vznikla řada inscenací pro děti. V roce 2012 mu český PEN klub udělil za mnohostranné celoživotní dílo Cenu Karla Čapka.[celá zpráva]

Šrut na konci první dekády nového tisíciletí pravidelně přispíval do Salonu Práva, kde psal fejetony a glosy o literatuře [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků

Načítám