Zadání pro účinkující ve Velkém Evropském Silvestru 2004 na Nově nejspíš znělo: "Musí to být o Evropské unii, pak už si plácejte, co chcete."

Sotva lze jinak vysvětlit, že od půl osmé večer postihla nejsledovanější televizi absence humoru a nahradily ho vulgarismy a programové prznění cizích jazyků, především němčiny.

Přehled sledovanosti silvestrovských pořadů

Zuzana Bubílková, zahajující večer blokem Co rok dal a vzal, je v tom druhém ohledu z obliga: její čeština dosud vykazuje nápadné tahy mateřské slovenštiny a asi to už nebude lepší. Měla by alespoň přestat drmolit, občas jí není rozumět.

František Ringo Čech a Jaroslav Sypal ve druhé části Jdeme na to pohodili laťku zábavy na zem, což potvrdila i zoufalá scénka dua Žilková - Carda, postavená na jazykové bariéře a laciných pornografických žertech.

Marnou snahu o humor korunoval Ivan Mládek v části Už nás mají v kožichu. K zesměšňované němčině přidal se svými lidmi angličtinu, slovenštinu i znakovou řeč a účet programu sečetli ve scénce, v níž Němec Helmut (nekoktající Milan Pitkin) přišel do vykřičeného domu s žádostí o obvyklou službu.

Bylo mu vyhověno a v rýmech se mu dostalo odpovědi: "Pojď, meine liebe Helmut, doufám, že ho nemáš jako mamut."

Herečka Alena Antalová byla z toho všeho při novoročním přípitku tak konsternovaná, že jí to prostě nešlo. Věděla to předem.

Prodloužená s Andělem

Zcela přirozenou silvestrovskou náladu měla Prodloužená s Andělem na ČT2. Nikdo nikam nespěchal, hrála se dobrá muzika mnoha žánrů, k tomu naživo, a vtípky se buď povedly, anebo nikoli, každopádně o ně v šestihodinovém programu nešlo.

V televizním studiu to vypadalo jako v klubu. Které kapely vytvářely méně hluku, přemístily se do tzv. zašívárny a nabídly komorní blok pouze televizním divákům, bez podpory fanoušků.

Ti si nepokrytě libovali v tvrdších liniích vystoupení skupin Blue Effect, Krucipüsk či Gaia Messiah, ovšem přesto zpovzdálí ocenili i "zašívárenské" extempore hráče na foukací harmoniku Sugar Blue za podpory GK Brothers Blues Bandu.

Kdyby v programu nebyla hudba na prvním místě, diskutabilní mohly být zdlouhavé hrané scénky bezdomovců, křečovité taneční kursy pro diváky i otázky, které moderátor Pavel Anděl vymyslel pro přítomné hudebníky. Příští rok je bude muset šetřit, aby se nestalo, že jiné televize obsadí své IQ soutěže kategorií muzikant a bude ostuda.

ČT 1 tradičně pro starší a pokročilé

 Ze svých osvědčených pořadů sestavila silvestrovský program ČT1, která počítala s konzervativnějším publikem. Kavčí hory sice začaly hravě, když vpodvečer udělaly místo zvláštnímu vydání Vypadáš skvěle, které z adeptů na proměnu vizáže dělalo televizní moderátory, ale pak se uchýlily k tomu, co diváci dobře znají už desítky let.

V mimořádném vydání se vrátila jedna z úspěšných zábavných soutěží, Kufr s Pavlem Zedníčkem, na veřejnoprávní obrazovce se po delší pauze objevil znovu Miroslav Donutil, a to v trojici krátkých povídek, jež připomněly také už dávno osvědčený pořad: bakalářské příběhy natočené podle námětů diváků. Kuriózní historky ze života však posbíral sám Donutil a drobnokresba těchto anekdot je možná ještě drobnokresebnější... A znovu se vrátily legendy televizní zábavy: Felix Holzmann i dosud nepřekonaný vypravěč Vladimír Menšík.

Bolkovinách se besedovalo stejně jako v Besídce Jiřího Krampola na Primě, ale v bezprostřednější atmosféře. Před půlnocí se ČT ohlédla dozadu, a to zgruntu, jenže střihový pořad, který proletěl silvestrovskými oslavami od jejich počátků, musel být pro nepamětníky pouhá výplň.

Silvestrovská večeře na ČT 1 sice mohla být nápaditější a nemusela navazovat na provařené, ale neurazila: chutnala jako tradiční nedělní vepřová s knedlíkem. A narozdíl od Novy nabízela lidovou zábavu alespoň s jistou noblesou.

Bujará Prima

Prima, která konec roku slavila 31. prosince poprvé, sice taky stavěla na popularitě vlastních tváří a porýpala se ve vlastní minulosti, ale zvolila k tomu bujarejší a žoviálnější tón.

Ztřeštěnost pořadu TV Bomba, který připomněl přerod Premiéry v Primu, by sice ocenili hlavně mladší diváci, jenže to by jeho aktuálnost nesměla z velké části vyšumět. Vždyť kdo z těch mladších by poznal parodované redaktory a politiky?