Milenci vrazi

Jedním z posledních nezfilmovaných děl Vladimíra Párala byl až do letoška jeho legendární román Milenci a vrazi, který asi nejlépe vystihuje parafráze citátu Labyrint světa bez ráje srdce, který se dá označit za hlavní filosofickou linii knihy.

Ústředním místem děje je dům kdesi v Ústí nad Labem, patřící továrně Kotex (není těžké pod tímto názvem identifikovat současnou chemičku). Do svobodárny vnikla mladá žena s mužem, čekají dítě. Nevraží na ředitele, ale i na spolubydlící, rvou se o trošku vody, chtějí ty druhé vystrnadit, chtějí byt, byt, byt. Konečně se stěhují a v domě zaplane nová zášť: kdo na jejich místo?

Znovu se všechno pomíchá a hlavně všechno začíná znovu.

Vybuchují tu orgie sexuality: opilí montéři zavlečou krásnou Maddu k sobě a jeden po druhém ji znásilňují: přejemnělá paní ředitelová Zita Gráfová v opilém zoufalství nad ztracenou láskou vnikne k montérům a dává se všanc všem; zamindrákovaného ředitelského synka Romana Gráfa si osedlá Madda a dožene ho k vraždě svého bratra - ochránce.

Nikoli láska, ale páření, nikoli milostné oblažování, ale nenávistné ubíjení jednoho druhým tu diktuje své zákony. Člověk klesá na úroveň živočicha a zdá se být ovládán pouze sexem, chtíčem a záští. [recenze]

ČR, 2004, režie: Viktor Polesný, hrají: Jiří Langmajer, Zlata Adamovská, Jan Vlasák, Kristina Kloubková, Jakub Prachař a další. hrají: Jiří Langmajer, Zlata Adamovská, Jan Vlasák, Kristina Kloubková, Jakub Prachař a další.

Deník princezny 2: Královské povinnosti

Pokračování úspěšné romantické komedie Deník princezny, ve které si princezna Mia hledala ženicha. Od té doby uplynulo již pět let. Za tu dobu se z Mii stala okouzlující mladá žena, která je připravena vyrazit do Genovie, aby přijala svou roli ve zdejší královské rodině. Po příjezdu do paláce však zjistí, že její dny v roli princezny jsou sečteny - brzy přijde o svůj diadém a bude si muset nasadit královskou korunu.

Jako by nestačilo, že se musí na své vládnutí pořádně připravit, je nyní Mia velmi žádaná. Starý genovijský zákon totiž vyžaduje, aby se budoucí královna ještě před svou korunovací vdala, a Mia proto nyní čelí nekonečné přehlídce nápadníků - a hledání toho pravého se pochopitelně neobejde bez spousty komických situací.

Princess Diaries 2, USA, 2004, 115 min., české titulky, režie: Garry Marshall, hrají: Anne Hathaway, Julie Andrews, Hector Elizondo, John Rhys-Davies, Heather Matarazzo, Chris Pine, Callum Blue, Kathleen Marshall...

Polární expres

Příběh vychází ze stejnojmenné dětské knihy Chrise van Allsburgyho (mj. Jumanji).  Hlavním hrdinou je chlapec, který i přes posměšky svých kamarádů věří v Santa Clause. Jednoho vánočního večera u jeho domu zastaví záhadný vlak, jehož strojvůdce - Santa Claus ho pozve na cestu na severní pól. Chlapec se tak spolu se svými kamarády vydává na dobrodružnou cestu plnou zázraků a kouzel, na které nakonec pozná i sám sebe.

Polární express: IMAX 3D Experience se zapíše do filmové historie, jako první celovečerní hollywoodský film, který byl digitálně přeformátován do formátu IMAX 3D, a  byl vyroben tak, že postavy hrají skuteční herci, ti jsou poté digitalizováni a v počítači jim je dána nová podoba. Tento film lze promítat i v běžných kinech.

The Polar Express, USA, 2004, 100 min, český dabing režie: Robert Zemeckis, Hrají: Tom Hanks, Chris Coppola, Peter Scolari, Eddie Deezen, Michael Jeter, Steven Tyler...