Jako téma si zvolil viditelné i neviditelné zlo, které nás obklopuje. Jako talentovaný vypravěč transponoval motiv do příběhů ze současné Ameriky, Iráku, ale i postkomunistických zemí.

Mendoza (narozen 1971 v New Yorku, žije v italské Neapoli) je významným představitelem nové výtvarné generace, která se postarala o renesanci malby a závěsného obrazu. Zajímá ho romantika, nadsázka, exprese, a hlavně radost ze samotného malování.

"Domnívám se, že Mendozovo vidění světa má blízko filmové estetice režisérů, jako jsou Stanley Kubrick nebo David Lynch. Ostatně i tito tvůrci nechávají na plátno vystupovat běsy skrývající se v člověku. U Mendozy nejde o plátno filmové, ale malířské, je však schopen podobné narace," přibližuje autora galerista Jiří Švestka.

Ryan Mendoza představil své práce po celém světě. Za sebou má individuální i kolektivní výstavy v předních galeriích ve Velké Británii, Japonsku, Itálii nebo Německu. Svoje obrazy měl loni i na Prague Biennale. Výstava v Galerii Švestka potrvá do 8. ledna 2005.