Spisovatel zemřel ve spánku několik hodin poté, co povečeřel se dvěma ze svých šesti dětí v Lyford Cay na bahamském ostrově New Providence. Zřejmě podlehl mozkové mrtvici. "Byl to samozřejmě šok po probuzení, ale zemřel v klidu," řekla jeho žena Sheila Haileyová. Dále uvedla, že se se Haileymu v posledních letech po dvou srdečních operacích a zejména po mrtvici před dvěma měsíci zhoršovala paměť.

Haileyho knihy si získaly čtenáře na celém světě, byly přeloženy do 38 jazyků a vyšly ve 40 zemích světa. Celkem se jich prodalo 170 miliónů výtisků. Hailey si čtenáře získával především dokonalou znalostí prostřed, ve kterém se příběhy jeho knih odehrávaly, ať už to bylo letiště, automobilová továrna, nemocnice, banka nebo hotel. Nastudoval je do nejmenších podrobností. Kritika mu ovšem vyčítala, že věnoval větší pozornost popisu prostředí než charaktarům postav, obyčejných lidí, kteří se dostali do výjimečných situací. Podle kritiků byly občas schematické a příliš se nevyvíjely.

Těmto námitkám se autor bránil. "Myslím, že jsem si nikoho nevymyslel," řekl v roce 2001 o postavách svých knih v rozhovoru s agenturou AP. "Vycházel jsem ze skutečného života."

Spisovatel bez škol

Hailey se narodil v roce 1920  v Lutonu v Anglii, školu ukončil ve 14 letech, protože jeho rodiče si ho nemohli dovolit poslat na studia. V druhé světové válce sloužil jako pilot britské RAF, po ní v roce 1947 odešel do Kanady, kde prodával traktory, ale záhy začal psát televizní scénáře. Se svou ženou se v roce 1969 na Bahamách.  

Jeho žena o něm uvedla. "Byl to velmi skromný, ale velmi se těšil dopisy, ve kterých čtenáři chválili jeho knihy. Byl na ně neuvěřitelně hrdý."

Soukromý pohřeb žehem se uskuteční tento týden v Nassau.