"Nahradili jsme ji neutrální plochou látky, abychom odstranili politický podtext, který se do opery vloudil, i když nebyl naším záměrem," řekl po premiéře pro ČTK Dvořák. Podle něho se v inscenaci ocitl americký prapor omylem. "Nechal jsem udělat stylizovanou, tmavomodrobleděmodrou vlajku, ale náhodnou záměnou vzali na premiéře originál," prohlásil ředitel.

Americkou vlajkou se mávalo při bitce indiánů s vojáky ve scéně komediantů, kterou pro Prodanou nevěstu zrežíroval šéf činohry Michal Dočekal - podle tvůrců inscenace jako "Vaškův sen o Americe," v němž nemá konkrétní vlajka co dělat.

Na první premiéře vyvolala právě tato scéna protesty diváků, jež vyústily ve volání "fuj" a "hanba". To se však ozývalo i při závěrečné děkovačce při příchodu režiséra Jiřího Nekvasila a scénografa Daniela Dvořáka.

Podle ředitele Dvořáka šlo o přemrštěnou reakci publika. Na sobotní druhé premiéře se již hlasité projevy nevole neozvaly.

Podle informací Novinek se při zkouškách nepoužívala náhražka americké vlajky, na generálkách však americká vlajka použita nebyla.