Rendy (Kotek) a Jáchym (Mádl) mají za sebou šestnácté narozeniny a před sebou týden první velké výpravy bez rodičů. Se snowboardy na ramenou a s představou, že když "válí prkna" na počítači, nemůže být takový problém zvládnout je na sněhu, vyrážejí do chaty, kde jim správce, Jáchymův bratranec Milan (Jiří Langmajer) slíbil ubytování zadarmo a zatajil, že si ho zatraceně odpracují.

Ještě v autobuse je tedy jediným stínem na jejich nadšení Jáchymova starší sestra Marta (Ester Geislerová), vyslaná rodiči jako dozor. Podstatněji jim ale náladu nekazí: na horách budou určitě mladší, krásnější a klukovské touze zbavit se panictví vstřícné holky.

Rychlý start

Z výchozí situace lze další vývoj děje vcelku snadno odhadnout: s ničím z očekávaných radovánek to kluci nebudou mít snadné, karamboly a pády je nečekají jen sněhu. Podstatná však v tomto případě není zápletka, ale to, jak Snowboarďáci prosviští filmovým plátnem. A budiž řečeno, že se jim to daří dobře, jen s několika karamboly a pády.

Snowboarďáci mají od prvních scén rychlý start, z rodin obou kluků se odrazí do hor několika podařenými fóry, které mohou ocenit nejen -náctiletí, a přehledně rozehrají děj. Ten až po čase začne trochu škobrtat a ztrácet jednak tempo a jednak v některých situacích i logiku, která jakoby se vytratila někde na cestě mezi scénářem, natáčením a konečným tvarem. Tady nezbývá než doufat, že ji vrátí aspoň třídílný televizní seriál...

Jasné ústřední postavy

Ústřední klukovské postavy nicméně mají šikovně vymyšlené charaktery, každý svou přesně a dobře odlišenou úlohu. Zatímco Rendy je romantičtější hrdina, nasměrovaný k tomu, aby ho holky v kině milovaly, Jáchym má víc na starosti komediální rovinu, což mu dává šanci získat i klukovské publikum.

Mělo by to vyjít, Kotek i Mádl své hrdiny zvládli přirozeně a přesvědčivě, takže patří k nejsilnějším oporám filmu.

Naopak největším problémem jsou dívčí postavy a prostor, který dostaly. Až překvapivě málo se o nich dozvíme, málo toho sdělí i v průběhu filmu. Jiskření mezi nimi a hlavními hrdiny, které by mělo být v teenagerské komedii hlavní osou, tady bohužel jen chvílemi probleskne. Z těch tří svou roli nejlépe zvládla Vondráčková, Seidlová a zejména Klírová neplní víc než úlohu okrasných rostlin.

Mladým hercům přejícně přihrávají starší a zkušenější. Ester Geislerová, jejíž Martě byste dali facku hned na první pohled, Jiří Langmajer, který vystihl svou postavu se stejnou suverenitou, s jakou na plátně likviduje sněhuláky. Obdiv zaslouží Pavla Tomicová, která měla snad nejtěžší úlohu rozdychtěné třicátnice, toužící po sexu až s urputností. Ač role hrozila nevídaným nebezpečím trapnosti, nestalo se, Tomicová se na tenké, jako břitva ostré hraně udržela prakticky bez zakolísání.

Nadmíra karambolů škodí, pomáhají fóry

Nicméně právě nedostatek dění mezi kluky a dívkami způsobil, že těch karambolů na sněhu i uvnitř chaty je nakonec zbytečně mnoho, aniž by posouvaly film dál, ve střední pasáži jsou už dokonce nepříjemně stereotypní. Právě vzhledem k tomu, že jde o humor ryze situační, o komedii bez přívlastků, zrovna stereotyp jí škodí.

Hodně ale zachrání několik dost podařených fórů stejně jako nápadité a s jistotou natočené scény špičkových jízd na sjezdovce, volnou krajinou i Špindlem, při nichž si užijí zejména (ale nejen) vyznavači tohoto populárního sportu. Pomáhá i výborná hudba Milana Chyšky, která místy dokonce jakoby přebírala hlavní part - aniž by to vadilo.

Janák se liší od souputníků

Karel Janák je v tuto chvíli na domácí filmové scéně svého druhu průkopníkem. Na rozdíl od většiny debutantů, kteří chtějí prvním filmem sdělit publiku cosi podstatného o lidstvu, generaci nebo své duši, se rozhodl pro teenagerskou komedii, která - už s ohledem na většinovou diváckou obec, jíž není přes dvacet - v české kinematografii chybí.

Přijal k tomu princip, na němž jsou postaveny úspěchy amerických Prci, prci prciček i jejich nesrovnatelně slabších odvarů. Na rozdíl od všech západoevropských "holek a kluků, co to chtěj taky", ale dokázal dát Snowboarďákům humor bez nadužívání tělních exkrementů, zato s přísadou příjemně domáckých chutí a vůní. A i když se zejména ve scenáristice se má ještě určitě co učit, zdá se, že talent a předpoklady vrátit českému filmu čistý žánr má.

Snowboarďáci, ČR 2004

Scénář a režie: Karel Janák, kamera: Martin Šácha, hudba: Milan Chyška, hrají: Vojtěch Kotek, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Barbora Seidlová, Martina Klírová, Jiří Langmajer, Ester Geislerová a další