Za devatenácti skladbami stojí hudební skladatel Lešek Wronka, který už více než dvacet let píše hity pro zdejší hudební špičku v čele s Karlem Gottem či Helenou Vondráčkovou.

"Chodil jsem na DAMU, původním povoláním jsem herec a kompozici jsem studoval v polské Wroclawi. Proto jsem vždy inklinoval ke psaní scénické hudby a nechával se inspirovat projekty Genesis, Pink Floyd nebo Jeana Michela Jarreho. Nechtěl jsem nikoho kopírovat, lákala mě idea slovanského příběhu. Proto vznikla Olza, pojmenovaná podle původního názvu dnešní řeky Olše," říká Wronka.

Těšínský folklór v novém balení

Psát ji začal v polovině roku 2002 a jeho cílem je celý projekt nabídnout evropskému publiku. K Těšínskému Slezsku se upnul proto, že má podle něho osobitou atmosféru a tamní goralský folklór je stále poměrně nepoznaný.

"Moji soukmenovci z Těšínska tvrdí, že tam z jejich folklóru není ani nota. Mají pravdu, sázím spíš na jazzové, rockové či elektronické prvky. Ten folklór je ve mně, navenek jsem použil jiné formy. Je to směsice, která je možná trochu novátorská," věří si Wronka.

Každá skladba na desce má svůj příběh. Wronka je posbíral. Zapamatoval si je z vyprávění své babičky, učitelů i z knižně vydaných bájí tamních autorů. Tři vymyslel sám.

Show k výročí vstupu do EU

"Premiéra celé multimediální koncertní show je naplánovaná k řece Olze na první dekádu května příštího roku v době prvního výročí vstupu do Evropské unie. Nechceme divadelně či pantomimicky odvyprávět devatenáct příběhů. U každé skladby se soustředíme na to, co je v ní nejdůležitější. Součástí tištěného programu bude libreto, takže si návštěvníci budou moci příběhy přečíst. Totéž nabízí i album," říká Wronka.

Byť je Olza jeho autorská záležitost (vymyslel hudbu, texty, námět i aranže), pracovalo a pracuje na ní více než osmdesát lidí. Vydání CD záznamu je pouze prvním střípkem do mozaiky.