"Je to náš druhý počin. Před půlrokem jsme si v reedici vydali starší desku Druhá brada, nyní vychází novinka. Chtěli jsme si celý projekt řídit sami, mít odpovědnost nejenom po stránce hudební, ale i organizační a finanční. Pro zdejší gramofirmy nejsme sólokapr. Proto jsme se rozhodli mít všechno pod kontrolou," vysvětlil Právu zpěvák Petr Ostrouchov, jinak právník a také autor hudby k filmu Želary.

Prozrazuje, že finančně vyjde takové rozhodnutí na několik set tisíc korun. Sama nahrávka stála téměř 300 tisíc. Že je pravděpodobnost finanční návratnosti nulová, skupině nevadí.

"Podařilo se nám desku připravit v poměrně krátké době. Hlavně díky Tomáši Belkovi, který přinesl všechny texty najednou a řekl, že je to nová deska. Dal nám je jako sborník a určil, kdo bude kterou písničku skládat. V krátké době jsme na zkouškách připravili hrubé kostry skladeb a ve studiu Sono je pak dodělali," pokračuje Ostrouchov.

Hudba vznikla na texty

Skládat písničku na text je neobvyklé, leč lidé ze Sta zvířat to upřednostňují a dokonce jim to prý vyhovuje. "Tomášovy texty se dobře zhudebňují, protože má obrovský cit pro rytmus. Nestalo se, že by třeba třetí sloka měla jinou strukturu přízvuku než první. Všechno je stoprocentní," říká Ostrouchov a souhlasí s ním i druhý skladatel, bubeník Jan Kalina.

Ska skupinu nesvazuje

V žánru ska, v níž se desetičlenná formace pohybuje nejvíce, je velké nebezpečí stereotypu,což si skupina uvědomuje.

"My to ale jinak neumíme," usmívá se Kalina. "Složíme písničku a neřešíme, jestli je to ska šmrncnuté swingem, středověká písnička z jiného světa či další nepojmenovatelný žánr. Čtyři dechy v sestavě nás samozřejmě ke ska předurčují. Nehodláme ale hrát po čtrnácti letech existence stále totéž, na druhou dobu."

Z alba Nikdy nic nebylo je cítit, že skupina čelí monotónnosti úspěšně. Vychází z melodičnosti slavné anglické skupiny Madness, která ke ska tíhla rovněž, ale vytvořila si vlastní rukopis. Veselost žánru zůstala poznávacím znamením. V nových skladbách je trocha bílého reggae, funky, swingu i jazzu. Vše je vyrovnané a podané s velkým hudebním nadhledem.

Sto zvířat: Nikdy nic nebylo

Animal Music, 57:07