Straczynski údajně do knihy uložil vlastní zkušenost s fenoménem sektářství: Příběh začal rozvíjet na sklonku 70. let minulého století, kdy "opustil komunitu, v níž žil, kult, jemuž propadl, a lidi, kterým mnoho let důvěřoval", za dlouhých procházek nočním i denním San Diegem, městem, ve kterém - jako v řadě dalších metropolí - vedle sebe žijí "lidé denního jasu" a "lidé půlnočních stínů".

Zatímco ty první provází úspěch a nad hlavami jim září božská aureola, ti druzí se potácejí smutkem a beznadějí na okraji společnosti, propadají se do sebe, ztrácejí se před očima - jsou to dva paralelní vesmíry, které se nikdy neprotnou: svět naděje a svět beznaděje, zla a dobra, života a smrti, svět stvořitele a svět pokušitele.

A poté se na scénu vyhoupne losangeleský policista David Grey s dokonalou muskulaturou, kterému se dostane možnosti přejít ze skutečnosti do snového zásvětí, respektive mezisvětí: "Napadli mě. Ukradli mi duši. Propadl jsem metaforickou skulinou v chodníku a skončil na místě opuštěných předmětů a vykořeněných lidí," bilancuje svoji situaci.

A tak se vydává, doprovázen čarokrásnou dantovskou Beatrice-Laurel, na cestu, neboť: "Jestli do roka nezískám svou duši zpátky, skončím jako mrtvola, nebo jako jeden z těch tvorů, kteří se potloukají po téhle straně metafory."

Greyovo putování říší zla zdánlivě připomíná jednoduchou videohru, kde hrdina musí zvládat stále náročnější zkoušky a úkoly, navíc kulisy, ve kterých se pohybuje, vyrostly kreslířům pod rukama s minimální invencí a v transparentně negativních barvách.

 Přesto závěr Straczynského příběhu - pod jemným nánosem patosu - klade zásadní otázky po míře lidské odpovědnosti: Co když támhleten bezdomovec v odrbaném kabátě má opravdu hlad? Koupíte mu polévku, aniž byste museli vědět, že bez ní dneska v noci zemře?

Joseph Michael Straczynski: Krajina půlnočních stínů.
Z anglického originálu přeložila Dana Krejčová. Comics centrum, Praha 2004, 304 strany, náklad neuveden, cena 999 Kč.   

Autor je literární kritik, redaktor ČRo 3 - Vltava