Rush založili v roce 1968 v Torontu kytarista Alex Lifeson a basista Geddy Lee. Trio bylo zpočátku silně ovlivněné bluesrockovými Cream. Jejich pojetí bylo ještě patrné na eponymním debutu.

Sci-fi a koncepční alba

Po příchodu nového bubeníka, fenomenálního Neila Pearta, který si liboval v sci-fi a psal i texty, se projev skupiny začal rychle měnit. Písničky nahradily epické kompozice, které nabývaly na délce i propracovanosti. Často se sestávaly z několika dílů, už na třetím albu Caress Of Steel zabírala titulní kompozice celou jednu stranu elpíčka. Stejně tak tomu bylo i na následujícím průlomovém albu 2112 se sci-fi tématikou.

Přes jasné vlivy art rocku však propracovanost skladbám neubírala na energii a rockovém důrazu. Pro trio vynikajících hráčů byla virtuozita jen prostředkem, a tak se dokázalo na počátku osmdesátých let vrátit na albu Moving Pictures k písňové formě.

V polovině 80. let začala tvrdě rocková skupina pod vlivem nové vlny využívat syntezátorů. Přestože se zvukové ostří trochu obrousilo, tvorba skupiny byla nadále okamžitě poznatelná a nezaměnitelná.

Osamělá pouť výjimečných

Rush se sice stali vzorem mnoha kapel, ale nikdy neměli napodobitele. Jejich tvorba byla natolik náročná a vyžadovala takové instrumentální schopnosti, že se nedala jen tak okopírovat. Za celou dobu své existence vydal soubor 17 alb, posledním je Vapor Trials z roku 2002.

Hojně koncertující soubor, jemuž díky hráčským kvalitám nečinilo problémy kompozice přenášet na pódium, také pravidelně vydával živé nahrávky. Ta poslední - trojalbum a DVD Rush In Rio  - vyšla na začátku loňského rocku. Ukázalo, že skupina je stále při síle, i když se nyní více obrací do minulosti.