Tipy Evy Michorové

Čtu: Román výborné anglické spisovatelky Emily Bronteové Na Větrné hůrce. Je tak úžasný, že ho mohu číst stále dokola.

Poslouchám: Zásadně - jak já tomu říkám - odrhovačky v rádiu.

Viděla jsem: Byla jsem v kině na českém filmu Mistři. Jsem naprosto nadšená, jaký jsme natočili skvělý film. V televizi sleduji vlastně jen mnou pečlivě vybrané dokumenty na ČT 2. Ostatní programová nabídka mě neskutečně nudí a televizní noviny mě zase děsí.

Internet: Zatím nemám svou oblíbenou adresu. Přiznám se, že jsem nedávno úspěšně odeslala svůj první mail a všechno ostatní na internetu mám zatím před sebou.

Jiří Tomek: Legendy staré Arábie

Harún ar-Rašíd, nejslavnější kníže všech muslimů věřících v Alláha, byl slavným chalífem žijícím v Bagdádu. Miloval zábavu a dobrodružství a jednou přijal nabídku k návštěvě mladého obchodníka Abu-l-Hasana. Když slyšel jeho touhu stát se alespoň na den chalífem, aby se mohl pomstít nedobrým lidem, nemrkl ani okem, ale ráno ho dal přenést do svého paláce. Všichni se Abu-l-Hasanovi klaněli jako knížeti.

To je jeden z příběhů, který Jiří Tomek, znalec arabského světa a jeho literatury, vypráví ve své knize legend a příběhů. Posbíral do ní předislámské pověsti staré Arábie, báje a legendy z doby mezopotamské říše, a pokračoval časem až do let osmanské nadvlády v 16. až 19. století. Jsou to příběhy plné fantazie a překvapení, jako v případu mladého kupce, který chalífův žert dokázal oplatit.

 Knižní klub, ilustrace Tomáš Řízek, 237 stran

The Rush: koncert v T-Mobile Areně

Kanadská rocková kapela Rush, která v on-line hlasování získala titul nejlepších domovských muzikantů všech dob, vystoupí v rámci svého světového turné i v Praze. Sobotní koncert se tak stane jedním z dějišť oslavy 30 let existence skupiny, která nedávno vydala své osmnácté studiové album Feedback. Torontské trio proslulé svou instrumentální dokonalostí ho nahrálo jako poctu kapelám, které byly v 60. letech jejich vzorem. Na desce se objevily písně od Cream, The Who nebo Yardbirds.

Praha, T-Mobile Arena, sobota 25. září