"Když jsem před deseti lety umíral na rakovinu hrtanu, bylo mé dceři osm. Pamatuji si, jak stávala vedle postele a smutně se na mě dívala. Já si tenkrát říkal, že bych si strašně přál dožít se jejích osmnácti let. V boji s nemocí jsem nakonec obstál a Terezce bude 6. října osmnáct. Když už jsem se toho dožil, chtěl bych to nějak hezky oslavit," říká otec Kerndl a oči mu při těch vzpomínkách vlhnou.

Tereza si ta těžká léta pamatuje také: "Chodila jsem za tátou do nemocnice. Vzpomínám si, že mu nebylo dobře a já se ptala mámy, co s ním bude. Ona mi říkala, že to bude dobré, že se to spraví. Vždycky jsem doufala, že bych s ním mohla zpívat. To se mi povedlo, ale teď jsem ráda, že spolu můžeme takhle točit."

Pomohla jim nabídka vydavatelské společnosti Universal Music. Prý mají nahrát společné album. Přestože Tereza na sedmi z devíti dosud vydaných otcových deskách hostovala, na listopad chystaný počin je novum. Dvakrát na něm zazpívají každý sólově, sedm zbylých skladeb jsou dueta.

Chystá se kniha Neměla jsem se narodit

"Říkal jsem si, že to bude nejkrásnější oslava osmnáctin. Nehledě na to, že Terezčina máma o ní spolu s novinářkou Leou Slámovou píše knihu. Měla by vyjít ve stejném období," prozrazuje zpěvák.

Kniha se bude jmenovat Neměla jsem se narodit a její název bude samozřejmě uveden na pravou míru. Na světě by měla být v narozeninový den a křest bude zároveň velkou párty.

"Životopisy se píší ve zralém věku, toho jsem si vědoma," reaguje na logickou námitku Tereza. "Jenže já zatím měla život docela pestrý. Neměla jsem se narodit, protože když mě máma čekala, byly určité problémy. V knize bude popsán i život s tátou na lodi, kde on zpíval.

Část knihy je o tom, jak jsem začala chodit do školy poté, co jsem se na té lodi pohybovala jenom mezi dospělými a najednou jsem měla být v jedné třídě s vrstevníky. Byl to v mém životě velký zlom. Bude tam o mém zpívání s tátou, s Black Milk, o modelingu, dabingu, stepu a podobně. Doufám, že to nebude nudné čtení."

Co funguje, není zajímavé

Spojení otce a dcery Kerndlových je velmi těsné. Pospolu dokáží na koncertech sbližovat dvě i více diváckých generací, protože podle Laďových slov platí, že je-li plakátovaný koncert obou, přijdou příznivci jeho i Terezy.

"Očekávají to, na co jsou od Terezy i ode mě zvyklí. Nikdy se mi nezdálo, že by byli zklamaní. Zažíváme ale i trapasy. Většinou jsou se zvukem. Podle mě ví v téhle zemi jenom deset procent zvukařů, jak dělat svou práci. Devadesát procent nám koncerty spíš kazí. Nejdou odposlechy, nejde mikrofon, zvuk bere zpětnou vazbu a podobně. Je toho moc a vadí nám to," stěžuje si Laďa. "Několikrát se nám stalo, že Tereza nebyla připravená na to, co na pódiu udělám. Jsem člověk, který přemýšlí dopředu. Končím skladbu a říkám si, že by teď měla přijít Tereza. Jenomže ve skutečnosti jsem se s ní domluvil jinak. A tak se stane, že ji ohlásím a ona nikde."

"A já třeba v zákulisí večeřím. Mám plnou pusu a na pódium prostě hned nemůžu. Stalo se, že jsem přiběhla a ještě jsem polykala," dodává Tereza, ale nevypadá to, že by jí tátovy omyly vadily.

Jemu zase nevadí, když se dcera tu a tam objeví na stránkách bulvárních plátků zkrášlena nějakým tím drbem nebo skandálem. Tereza se na to dívá podobně, ačkoli: "Zažila jsem situace, kdy jsem si koupila časopis, něco si o sobě přečetla a rozbrečela se. Zarazilo mě, jak někdo dokáže být zlý."

Tereza by chtěla studovat psychologii

Prvního září se vrátila do školních lavic. Studuje soukromé gymnázium v Rájci - Jestřebí a podle otce ho navštěvuje minimálně. Důvody jsou nabíledni.

"Nemám ovšem individuální studijní plán, nejsem žádná výjimka. Příští rok maturuju, takže to letos bude náročnější. Mám už v rozvrhu nějaké semináře a více vyučovacích hodin," říká Tereza.

Co bude dál? Velmi o tom přemýšlí. Chtěla by maturovat ze společenských věd, češtiny, angličtiny a biologie. Ráda by se věnovala zpívání, ale uvědomuje si, že mít vystudované gymnázium s maturitou nedává do budoucna nejlepší vyhlídky.

"Chtěla bych se věnovat psychologii. Zajímají mě životní příběhy lidí, takže bych chtěla zkusit jít na filozofickou fakultu, obor psychologie," uzavírá Tereza.Pokud ale bude hodně práce v hudební oblasti, s vysokoškolským studiem ráda počká.