Ramone se pět let pral s rakovinou prostaty. Ještě v červnu se optimisticky říkalo, že se nejspíš uzdraví. Nakonec zemřel při odpoledním spánku. Bude pohřben ve ctvrtek při soukromém obřadu, upřesnila BBC.

Počátky The Ramones v 70. letech

Johnny Ramone posledních 22 let rozvíjel hudební kariéru jako jeden ze zakládajících členů průkopnické punkové kapely The Ramones. Vlastním jménem John Cummings se narodil v New Yorku roku 1948. Opustil práci stavebního dělníka, aby hrál na kytaru ve skupině zformované roku 1974.

Spolu s ostatními členy, Tommym (Tommy Erdelyi) , Joeym (Jeffrey Hyman) a Dee Deem (Douglas Colvin) se stali první punkovou kapelou, která podepsala smlouvu s velkou nahrávací společností.

Sedřením rock and rollu až k jeho základům - čtyřem akordům, jednoduché, chytlavé melodii a neodolatelným textům - a zrychlením jeho tempa dosáhli The Ramones něčeho, co znělo povědomě a přitom zcela revolučně.

Členové skupiny převzali příjmení Ramone a oblékli se do otrhaných modrých jeans a kožených bund na znamení úcty k rockovým hvězdám 50. let. Jejich debutové album vyšlo roku 1976, a přestože se žádná z jejich písní nikdy neumístila v americké top ten, měla skupina mnoho oddaných fanoušků.

Punk v hudbě i životě

Velkého úspěchu však dosáhli v ostrovním království a značně ovlivnili punkové formace jako byli Sex Pistols. V britské top 40 bodovali čtyřmi svými singly.

Nejznámější písně skupiny odrážejí životní styl jejich tvůrců - I Wanna Be Sedated (Chci se sjet do klidu), Now I Wanna Sniff Some Glue (Teď chci čichat lepidlo), Teenage Lobotomy nebo Sheena Is A Punk Rocker.

The Ramones se jako kapela nakonec rozpustili roku 1996 po vydání posledního studiového alba, Adios Amigos, a uspořádání dojemného rozlučkového koncertu v hollywoodském klubu Palace. "Vím, že si teď musíme zvyknout na život bez potlesku a já se na ten pokus těším," řekl tehdy Johnny a dodal: "Mnoho hudebníků je na tom závislých a nikdy se toho nevzdají."

Johnny se poté odebral do ústraní, a přestože kolovaly klepy o možné obnově kapely, došlo k tomu částečně až v roce 2002, kdy byli uvedeni do americké rock and rollové síně slávy.

Johnny Ramone je třetím ze slavné čtveřice, který v posledních letech zemřel. Zpěvák Joey Ramone podlehl v roce 2001 také rakovině, ale lymfatických žláz. Na drogové předávkování zemřel o rok později basista Dee Dee Ramone. Tommy Ramone je tak poslední žijícím členem.