Americký Divoký západ, rok 1823, situace jako vystřižená z libovolného westernu: skupina lovců kožešin je přepadena indiány na válečné stezce. Jejich šípy jsou přesné, vztek na bílé muže, kteří jim berou půdu i zvěř, zuřivý stejně jako pokřik. Jen menšina lovecké výpravy jejich útok přežije. Mezi nimi také Hugh Glass (DiCaprio), bílý muž se synem, který je tím jediným, co mu v životě zbylo po jeho zavražděné indiánské lásce. Má víc zkušeností než kdokoliv z výpravy, ale má i velký handicap v předsudcích řady bílých vůči rudým.

Poté, co Glasse napadne medvědice a on jen zázrakem nezemře na místě (žádný „taneční“ souboj Ribanny a Vinnetoua s medvědem rozhodně nečekejte!), podobnost s běžným westernem do značné míry končí.

Začíná příběh o úžasné houževnatosti a vůli přežít, příběh o otcovské a synovské lásce, o zradě a pomstě a také o divoké přírodě, kde úkryt v břišní dutině vyvrhnutého koně může být jedinou záchranou před zmrznutím.

 Tom Hardy jako DiCapriův protivník Fitzgerald.

Tom Hardy jako DiCapriův protivník Fitzgerald.

FOTO: Cinemart

Ten, který vstal z mrtvých

Glass byl jedním z tisíců houževnatých mužů, kteří se podíleli na tehdejší hnací síle americké ekonomiky, obchodu s kožešinami. Ten dal zároveň vzniknout novým obchodním cestám, jež se staly základem rozvoje amerického Západu.

Muži se vydávali do neznáma, plavili se po nezmapovaných řekách, ztráceli se v bujných lesích, hledali vzrušení, dobrodružství a zisk v tvrdém souboji s domorodci, pro které byla tato země odedávna domovem.

Mnoho lovců zemřelo anonymně, ale Glass vstoupil do amerického folklóru, protože zemřít odmítl. Lidská zrada ho doslova zvedla z vlastního hrobu na cestu za zúčtováním i vykoupením. Stal se tím, který vstal z mrtvých.

„Glassův příběh klade otázky: Kdo jsme, když jsme všeho zbaveni? Z čeho jsme a čeho jsme schopni? Bylo pro mě důležité vyprávět o tomto dobrodružství s úžasem a přitom objevovat jak přírodu, tak lidskou povahu,“ říká Inárritu a DiCaprio dodává: „Příběh Hugha Glasse je legendou, ale Alejandro využívá tohoto folklóru, aby prozkoumal, co to opravdu znamená, když všechno hraje proti vám. Co je člověk schopný vydržet a co se stane, když to vydrží.“

Skutečnou postavu Jima Bridgera v chlapeckém věku hraje Will Poulter.

Skutečnou postavu Jima Bridgera v chlapeckém věku hraje Will Poulter.

FOTO: Cinemart

DiCaprio v divočině

Glass je DiCapriovou fyzicky nejnáročnější rolí a zároveň výkonem téměř beze slov. „Nalézám v tomto filmu silná témata: vůli žít a vztah k divoké přírodě,“ říká herec. „Hrál jsem spoustu postav, které byly neuvěřitelně výřečné, takže toto pro mě byla jedinečná výzva. Bylo to vyjadřování beze slov nebo v jiném jazyce. Bylo to objevování těch nejniternějších elementů základního instinktu přežít.“ Temným opakem cesty Hugha Glasse je pád Johna Fitzgeralda do paranoie, obviňování a hořkosti. Do této role Inárritu obsadil anglického herce Toma Hardyho. A říká o něm: „Tom hraje muže plného předsudků. Má raněnou duši, obává se druhých, není schopen zůstat otevřený a přijmout jinakost. Tom mu dodává finesu, kterou je obtížné najít. Je tak hezký, tak dobře stavěný, tak mocný a silný, ale zároveň dokáže být velmi slabý.“

DiCaprio o Glassově protivníkovi říká: „Fitzgerald je velmi zajímavá postava, protože rozumíte jeho motivaci. Muž, který nemá nic, a který doufal, že se stane součástí lukrativního podnikání. A najednou se všechny jeho plány během jediné vteřiny vytratily. Takže se snaží přežít. Zabít, nebo být zabit, to je oč tu běží.“

Najít krajinu a sychravé počasí, podobné tomu na americkém západě v roce 1823, nebylo snadné. „Trvalo pět let, než se našla ta pravá, lidmi nedotčená místa,“ vysvětluje Inárritu.

I pro filmaře tedy představovaly nebezpečí laviny stejně jako medvědi – každý den byl na natáčení bezpečnostní koordinátor pro případný střet s medvědem. A DiCaprio sice zvládl většinu kaskadérských výkonů sám (byl pohřben ve sněhu, chodil nahý v minus pěti stupních a skočil do ledové řeky), ale skutečný medvěd v sekvencích střetu s grizzlym přece jen nefiguroval. To bylo jedno z mála míst, kdy Inárritu využil digitální technologii. Až film uvidíte, pochopíte proč.