Uhnětli nesourodý řetězec obrazů, často zcela samoúčelných, přidali pár písní, něco retrospektiv a místy blábolivé dialogy. Obrazově a obsahově nevyrovnaný film byl na jedné straně zahlcen dramatickými situacemi, na druhé byl plný zbytečných nebo prázdných scén. Režisér herce odsoudil do rolí statistů, kteří memorovali papírové dialogy a snažili se vměstnat do předepsaných plastelínových charakterů.

Dějová linka sama o sobě stojí za zaznamenání. Byla první světová války. Voják Marcel Flanderka dal facku šikovateli. Odmítl svého činu litovat a tím si absurdně zachránil život. Zatímco jeho marškumpačka jela na frontu, jeho poslali do fešáckého kriminálu, kde nebyli žádní bachaři a bylo tam dovoleno snad úplně všecko. Tomu lapáku vládl hodný taťka profous, který si Flanderku ihned zamiloval a rozhodl se, že za něj provdá svou dceru Růženu, která dříve byla něco jako děvka a teď jezdila s kočovným divadlem. Voják měl divadlo rád. Citoval zpaměti Shakespeara a oblíbil si i dívku.

Hrobník mu opatřil nerozpité, nepoškozené doklady po utonulém a on s Růženou utekl ke kočovné společnosti, kde ale Růža Marcela opustila kvůli novému milovníkovi, a taky jak sama říkala, kvůli tomu, že Marcel je hodný a ona je špatná a je jí pro něho škoda.

Flanderka se za nejasných okolností vrátil k taťkovi do basy. Brzy se tam objevila i Růža a byla těhotná. Usoudili, že s Marcelem, a profous vystrojil svatbu. Porodní bolesti zasáhly Růžu přímo před kostelem. Potom skončila válka a padlo Rakousko. Hodný taťka profous se ale z nepochopitelných důvodů rozhodl, že na svém zeti a otci vnoučete vykoná rozsudek smrti oběšením, který mu byl doručen před rokem a který celou dobu odkládal. Marcel ho ale zmlátí židlí. Profous se nedá a oběsí ho na schodišti. Marcel se z toho ale dostane a profous se zastřelí...

Že by to bylo celé nakonec parodie? V tom případě se omlouvám.

režie: Viktor Polesný, scénář: Věra Šašková, Václav Šašek, hrají: Matěj Hádek, Jiří Schmitzer, Anna Geislerová, Josef Dvořák, Pavel Zedníček, Jan Hrušínský, Igor Bareš, délka: 96 min, 2002, ČT 1, 9.3.2003, 20 hod - premiéra