„Frankfurtský veletrh je místo, na kterém zvětšujeme svět, aby v něm byl prostor pro myšlenky všech," řekl při zahájení akce ředitel veletrhu Jürgen Boos. „Svoboda vyjadřování a publikování jsou hodnoty, z nichž nelze slevit, protože jsou základem svobodné demokratické společnosti," uvedl.

K vyjádření pořadatelů se v úterý večer na tiskové konferenci před zahájením veletrhu přihlásil i Rushdie. „Svoboda slova je univerzální hodnota," řekl. „Omezování svobody vyjadřování není jenom cenzura, je to útok na lidskou přirozenost,” uvedl. Kvůli pozvání Rushdieho se Írán rozhodl frankfurtský veletrh bojkotovat a vyzval k tomu i ostatní muslimské země.

Rushdieho kniha Satanské verše je v Íránu zakázaná a v roce 1989, rok po jejím vydání v Londýně, vydal tehdejší duchovní vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní fatvu, která vyzývá k zavraždění autora. Írán také vypsal odměnu v přepočtu 72 miliónů Kč tomu, kdo tento náboženský dekret naplní. Rushdie se pak musel uchýlit do ilegality.

Na frankfurtském veletrhu má zastoupení i Česko, které v Německu představí dvě desítky vydavatelství a nositele českých literárních cen. České autory budou ve Frankfurtu zastupovat Radka Denemarková a Radek Malý, kteří vystoupí v rámci autorských čtení.