„Pořad StarDance je v mnoha ohledech výjimečný. Když se objeví na obrazovce, lidé se více hlásí do tanečních kurzů a chodí na plesy,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Podotkl, že u pořadu se schází diváci nejrůznějších profilů a generací. „A navíc, což je skutečná výjimka, s každou novou řadou roste i divácká spokojenost a sledovanost,“ pochlubil se šéf ČT Dvořák.

Loni Česká televize StarDance nevysílala, ale předloni, když vyhrála herečka Anna Polívková, se na finále dívalo 1,592 mil. diváků, na vyhlášení vítězů 1,871 mil. diváků. Průměrná sledovanost se v roce 2013 držela kolem 1,5 mil. diváků.

StarDance přichází letos s pěti velkými a několika dalšími menšími změnami. Hlavní novinkou je, že se zvýšil počet soutěžících párů a přímých přenosů večerů. Letos tancuje deset párů, v minulých ročnících to bylo jen osm dvojic. Přibudou dva nové soutěžní tance – salsa a valčík. Zcela jinak má být dramaturgicky pojato finále, tvůrci slibují větší dramatičnost a napětí. Do finále půjdou tři páry. Mezi novinky patří dva tematické večery – první bude vůbec poprvé věnován česky zpívaným písničkám a druhý večer bude patřit hitům popového krále Michaela Jacksona.

Tanec na vozíčku

Česká televize se letos kvůli StarDance spojila s neziskovou organizací Centrum Paraple a jeden z večerů se promění na charitativní podporu pro tuto organizaci. Diváci uvidí specifické tanečníky na vozíčcích a hostem poroty se stane zakladatel a čelný představitel Paraple, herec a dramatik Zdeněk Svěrák. Lidé mohou během nesoutěžního večera zasílat Parapleti telefonické dárcovské DMS.

Mezi další drobné novinky patří například rozšíření dekorací. Ty pojmou mimo jiné větší počet diváků v sále. Specifickou premiéru má mít elektronická tužka, kterou známe spíše ze sportovních přenosů, v rukou obávaného přísného porotce Zdeňka Chlopčíka. Začne s tužkou rozebírat a ukazovat divákům průběh tance, co měli soutěžící předvést a co nedodrželi v stanovené choreografii.

Odborná porota a moderátoři večerů se nemění. Kromě Chlopčíka usedne v porotě Tatiana Drexlerová, tanečník Jan Révai a režisér a choreograf Radek Baláš. Ve specifické roli se ocitne profesionální tanečník a několikanásobný vítěz minulých ročníků Jan Onder. Stal se odborným poradcem tanečníků, pomáhá jim konzultacemi při tréninku. Naopak Petr Čadek, který vždy dělal StarDance choreografii, si letos zasoutěží. Hlavně prý kvůli tomu, aby ho viděla tančit jeho dcera.

Každým večerem provedou moderátoři Marek Eben a Tereza Kostková. Soutěžní páry doprovodí živě hudba Moondance Orchestra Martina Kumžáka se svými sólisty. O postupu do dalších kol a o konečném královi a královně tanečního parketu rozhodují  jako vždy diváci svými SMS.

„Podle mě berou lidé taneční soutěž StarDance už jako každoroční předvánoční rituál,“ konstatoval na pondělní tiskové konferenci moderátor Marek Eben. Přeje si, aby diváci byli na pořad hlavně zvědaví. „Když nebudou zvědaví, tak to je konec,“ míní Eben.