„Nová krev neznamená žádnou generační výměnu. Je to metafora, která signalizuje prokrvení vnitřku souboru, v němž mají svá místa mladí herci i zkušení bardi. Večery by je měly stmelit, protože herci v ND se nepotkají v jedné inscenaci často několik let,“ řekl Právu Špinar.

Divákům mají večery Nové krve přiblížit nejen soubor, ale i specifiku jednotlivých budov, v nichž působí. Proto první z večerů, který se odehraje v neděli 11. října ve Stavovském divadle a ponese název Zábor, zavede diváky do atmosféry roku 1920, kdy čeští herci zabrali tehdy německou scénu. Diváci projdou zákulisím budovy, kam se běžně nedostanou, a ocitnou se na zkoušce německého představení.

V neděli 1. listopadu se na večeru nazvaném Šaráda diváci přenesou do časů totality, kdy v roce 1983 byla otevřena Nová scéna, a třetí večer, 22. listopadu, se vydají na pouť po historické budově ND od základních kamenů až po střešní trigy. Znamená to, že večery nebudou bezbariérové a absolvovat je mohou jen fyzicky zdatní diváci. Na všechny tři večery jsou již v prodeji vstupenky v pokladnách ND.

„Večery jsou určené všem, které zajímá divadlo, měly by soubor i budovy ukázat z trochu jiného úhlu pohledu, budou to takové zážitkové dny otevřených dveří,“ dodává Špinar.

Prohlídky budou absolvovat menší skupiny diváků, které cestou čekají různé zážitky. A jako bonus dostanou šanci se na okamžik proměnit i v herce a na jevišti Zlaté kapličky pronést legendární „hlášky“ – připraveny pro ně budou Yorickova lebka z Hamleta, Maryšino otrávené kafe anebo punč ze Stroupežnického Našich furiantů.

Daniel Špinar má ale s činohrou i vážnější záměry, které souvisejí s jeho zaujetím velkým divadlem, situacemi a příběhy. „Kdo chce pracovat v Národním divadle, musí být v dobrém slova smyslu trochu konzervativní, musí mít rád velké divadlo a hledat jeho specifiku. Proto jsem do Národního přišel. Mám rád archetypální divadlo, nehledám aktuálnost ani zábavnost, ale objevuji ji ve hrách samých, třeba i antických. Zajímají mě elementární věci jako láska, smrt, hledání smyslu života. Může to znít banálně, ale všichni to celý život hledáme a od toho se odvíjí moje chápání divadla, včetně toho, co je moderní činohra dnes,“ vysvětlil.

Špinar mluvil i o nutnosti získávání nových diváků a tvůrců. „Musíme hledat další generaci, kterou bude přitahovat velké jeviště historické budovy. Bez nich tohle divadlo umře,“ řekl Špinar.

Jeho tým tvoří dramaturgové Marta Ljubková, Jan Tošovský, Ilona Smejkalová a Milan Šotek, kmenovým režisérem se stává Štěpán Pácl a pokračuje jednání s dalšími režisérskými osobnostmi. Činohru posílí herci Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková, Tereza Vilišová, Pavel Batěk a Patrik Děrgel. Soubor uvede v nové sezóně devět premiér.