Britská studie z Cambridge University naznačuje, že hudba vypovídá o naší povaze hodně. Britové v zásadě došli k závěru, že empatičtí citliví lidé preferují měkkou a vláčnou hudbu, zatímco typický „systematik“, který svět analyzuje a moc se do člověka neumí vcítit, si poslechne spíše tvrdší a hlavně složitější hudbu.

Výzkumníci podrobili 4000 lidí sérii testů. Nejdříve měli sami popsat svou povahu a dostávali otázky typu: Zajímá vás konstrukce motorů? Jste dobří na odhadování pocitů lidí? Pak jim pouštěli padesát hudebních ukázek a lidé dávali známky od jedné do deseti.

Citliví folkaři, zuřiví metaláci

Osoby, které se jevily jako empatičtější, to prý táhlo k R&B, měkčímu rocku a folku. Systematičtější účastníci dávali nejlepší známky metalu a avantgardnímu jazzu.
Doktorand David Greenberg se domnívá, že výzkum může mít hodnotu pro hudební průmysl. Servery jako Spotify a Apple Music se pořád snaží najít dokonalý algoritmus, který odhadne, co by si zákazník přál poslouchat. Jenže tato metoda vyžaduje, aby počítač člověka znal podrobně, a běžný zákazník se pravděpodobně dotazníkem nebude zdržovat.

U podobných průzkumů je nutné mít na paměti, že neexistují žádní stoprocentní „empatici“ a „systematici“. To jsou jen teoretické pojmy. Reální lidé se pohybují někde mezi oběma extrémy a mají buď blíž k jednomu, nebo k druhému.

Jiné studie už dříve ukázaly, že výběr hudby souvisí s tím, zda je člověk extrovert, introvert, konzervativec či liberál. Konzumenti komerčního popu a taneční produkce měli například tendenci příliš nevyčnívat a neprojevovat emoce. Naopak fandové metalu a rocku byli extrovertnější, divočejší a méně respektovali autority.